Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İnşaat ve Hizmet Sektörlerinin Yeni Yıla Güveni Tam

TÜİK, 2024 yılına girişte hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerindeki güven endekslerini açıkladı. İki sektördeki güven artışı verilerde öne çıktı.
İnşaat ve Hizmet Sektörlerinin Yeni Yıla Güveni Tam
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak 2024 döneminin sektörel güven endekslerini paylaştı. Hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinin yer aldığı endekslerde hareketler dikkat çekici oldu. Perakende ticaret ile inşaat sektörlerinde bir önceki aya göre endeksin hareketleri yön değiştirdi.

Ocak ayında güven endeksi hizmet sektöründe yüzde 4,0, inşaat sektöründe ise yüzde 3,3 artarken; perakende ticaret sektöründe yüzde 1,0 azaldı.

Son verilerle birlikte yeni yılın ilk ayında mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi hizmet sektöründe 116,8, perakende ticaret sektöründe 115,6 ve inşaat sektöründe 90,9 değerini aldı.

2023’ün son verilerinde hizmet sektörü yüzde 1,2, perakende ticaret sektöründe ise yüzde 4,5 artışla yılı kapatırken, Aralık ayında güveni düşen tek sektör yüzde 3,3 oranıyla inşaat olmuştu.

Mevsim Etkilerinden Arındırılmış Güven Endeksleri, Ocak 2024
Kaynak: TÜİK

Güven endekslerinin Ocak 2024 dönemindeki hareketleri değerlendirildiğinde en çok artış yüzde 6,6 oranı ile inşaat sektöründe alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi oldu. 2023’ü yüzde 5,4’lük çarpıcı bir düşüşle kapatan sektörün bu yıl kayıtlı siparişlerinde artış öne çıktı.

GCM Yatırım Banner

En yüksek düşüş ise perakende ticaret sektöründe yüzde -5,6 oranıyla gelecek 3 aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi oldu. Hizmet sektöründe son 3 aylık dönemde hizmetlere olan talep yüzde 6,2’ye çıktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.