Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK Açıkladı: Sektörler Yılı Nasıl Kapattı?

TÜİK, Aralık ayının hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerindeki güven endekslerini paylaştı. Veriler bir önceki aya göre ters köşe yarattı.
TÜİK Açıkladı: Sektörler Yılı Nasıl Kapattı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aralık 2023 döneminin hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinin yer aldığı güven endekslerini paylaştı. Yılın son ayında mevsim etkisinden arındırılmış güven endekslerindeki tablo geçen ay ile karşılaştırıldığında farklı oldu.

Aralık ayında güven endeksi hizmet sektöründe yüzde 1,2, perakende ticaret sektöründe ise yüzde 4,5 artarken; inşaat sektöründe yüzde 3,3 azaldı.

Böylece yılın son ayında mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi hizmet sektöründe 112,3, perakende ticaret sektöründe 116,8 ve inşaat sektöründe 88,0 değerini aldı.

Bir önceki verilerde hizmet sektöründe yüzde 2,4, perakende ticaret sektöründe ise yüzde 1,9 düşüş yaşanırken, Kasım ayında güveni artan tek sektör yüzde 2,2 oranıyla inşaat olmuştu.

Mevsim Etkilerinden Arındırılmış Güven Endeksleri (Aralık 2023)
Kaynak: TÜİK

Güven endekslerinin Aralık 2023 dönemindeki hareketleri incelendiğinde en çok yüzde 5,4 ile inşaat sektöründe alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi düştü.

GCM Yatırım Banner

En yüksek artış ise perakende ticaret sektöründe yüzde 9,9 oranıyla son 3 aylık dönemde iş hacmi-satışlarda görüldü.

Hizmet sektöründe son 3 aylık dönemde hizmetlere olan talep yüzde 3,8 artıda kayda geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.