Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’den Rusya’ya Yaptırım: Hedefte Altın ve Petrol Var

İngiltere hükümeti Rusya’nın altın ve petrol sektörlerinde faaliyet gösteren kişi ve kuruluşları yaptırım listesine ekledi. Detaylar şöyle...
İngiltere’den Rusya’ya Yaptırım: Hedefte Altın ve Petrol Var
HABER GİRİŞ

Rusya ile Ukrayna arasında 2022’de çıkan savaşın ardından, yeni yatırım kararları gelmeye devam ediyor. İngiltere hükümeti, Rusya’nın altın ve petrol sektörlerinde faaliyet gösteren ve bu sektörleri destekleyen 29 kişi ve kuruluşa yaptırım uygulama kararı aldığını açıkladı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yeni listede Rus oligarklar, şirketler ve üçüncü ülkelerden isimlerin yer aldığı belirtildi.

Bakanlık açıklamasında, altın ve petrol sektörlerinin Rusya için kritik gelir kaynakları olduğuna dikkat çekerken, altının, petrol ve doğal gazdan sonra Moskova için en yüksek değere sahip sektör olduğu ve 2021’de Rus ekonomisine 12,6 milyar sterlin katkıda bulunduğu hatırlatıldı.

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, yaptırımların Kremlin’in savaş ekonomisine ağır darbe indirmeye devam ettiğini söyledi. Cleverly, bugüne kadarki uygulanan yaptırımların Rusya’yı 400 milyar dolardan fazla finansmandan mahrum bıraktığını belirtti.

Moskova üzerindeki baskıları artırmaya devam etmeleri gerektiğini vurgulayan Cleverly, “Bugünkü yaptırımlar, Rusya’nın iki kritik gelir kaynağı olan Rus altını ve petrolünü hedef alıyor. Bu yolların kökünü kazıyıp kapattıkça Putin’i sıkıştırmaya devam edecek ve Ukrayna’daki bocalayan savaş çabalarının başarısızlıkla sonuçlanmasını sağlayacağız.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Lavrov’dan Yaptırım Açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batı’nın uygulamış olduğu yaptırımlara ilişkin konuştu. Lavrov ABD’nin Avrupa’yı iflasa sürüklediğini belirterek, “Son 1,5 yıl içerisinde en mütevazı tahminlere göre, Avrupalı şirketler Batı’nın tek taraflı yaptırımları nedeniyle 250 milyar avro kaybetti. Bu büyük bir rakam.” diye konuştu.

Rus bakan, ABD’nin Avrupa’ya pahalı sıvılaştırılmış doğal gazını (LNG) almayı dayattığını dile getirerek, “ABD, Avrupa Birliği’ni Rusya’ya ait her şeyden vazgeçmeye zorlayan Washington, Rusya’dan uranyum ve diğer kritik malzemeleri almaya devam ediyor.” ifadelerini kullandı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın