Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’deki Öğretmenlerden Hükümetin Ücret Teklifine Ret

İngiltere hükümetinin önerdiği ücret artışı teklifi, öğretmenler tarafından kabul edilmedi. Öğretmenler Nisan ve Mayıs aylarında yeni grevler planlıyor. İşte detaylar;
İngiltere’deki Öğretmenlerden Hükümetin Ücret Teklifine Ret
HABER GİRİŞ

Yüksek enflasyon sebebiyle eriyen maaşlara karşı birçok Avrupa ülkesinde protestolar düzenleniyor. İngiltere’deki öğretmen sendikaları da bir dizi grev çağrısında bulundu. Sendikalar tarafından, İngiltere’de iki gün daha grev yapılacağı duyuruldu.

İngiltere’deki öğretmenlerin bir dizi yıkıcı eylemlerinin ardından hükümetin grevleri sona erdirmek için sunduğu maaş teklifi reddedildi.

Reuters haberinde İngiltere’nin en büyük eğitim birliği olan Ulusal Eğitim Birliği’nin oylamada oy kullanan öğretmenlere ilişkin detayları paylaştı.

Söz konusu oylamada öğretmenlerin yüzde 98’inin, bu yıl bir kereye mahsus olan 1000 sterlinlik bir ödeme ve bir sonraki mali yılda ortalama yüzde 4,5’lik bir maaş artışı teklifini reddettiği kaydedildi.

Öğretmenler için Enflasyonun Üzerinde  Maaş Talebi

İngiltere Milli Eğitim Sendikası (NEU) Genel Sekreterleri Mary Bousted ve Kevin Courtney yaptıkları ortak açıklamada, hükümetin teklifinin kabul edilmemesinin müzakere masasında görüşüleceği ileri sürüldü.

GCM Yatırım Banner

Ortak açıklamada, müzakere masasında görüşülecek olan öğretmen ücreti için İngiltere Milli Eğitim Bakanı Gillian Keegan’ın çok daha iyi bir teklifle geri döneceği öngörüldü.

Britanya genelinde on binlerce öğretmen, enflasyonun üzerinde bir maaş talebiyle ülkede grev düzenliyor. Grevler sebebiyle ülke genelinde sınıfları boş bırakıldı.

Maaşlar üzerindeki anlaşmazlığın çözülmesine yardımcı olması içinse İngiltere Başbakanı Rishi Sunak üzerinde öğretmenler tarafından baskı kurdu.

27 Nisan ve 2 Mayıs Tarihlerinde İki Yeni Grev Daha Planlanıyor

Sendikalar tarafından yapılan açıklamaya göre öğretmenlerin 27 Nisan ve 2 Mayıs tarihlerinde iki gün daha grev yapacağına dikkat çekildi.

Bakan Keegan konuya ilişkin olarak, “NEU’nun daha fazla grev çağrısı yapması son derece hayal kırıklığı yaratıyor.” diyerek görüş bildirdi. Ayrıca hükümetin müzakere etme niyetinde de olmadığının sinyalini verdi.

Öğretmen ücretlerinin gelecek yıl için maaş artışlarını önerecek olan bağımsız maaş inceleme kuruluşu tarafından kararlaştırılacağına vurguda bulundu.

Reuters haberinde, İngiltere’nin daha önceden yüksek ücret artışları yapıldığı takdirde enflasyonun daha yükseleceğini bildirdiği bir açıklamasını anımsattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.