Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Merkez Bankası’ndan Piyasa İşleyişi için Ek Hamle

İngiltere Merkez Bankası, yeni haftanın ilk işlem gününde piyasa işleyişini desteklemek için ek önlemler aldığını duyurdu. Detaylar haberde…
İngiltere Merkez Bankası’ndan Piyasa İşleyişi için Ek Hamle
HABER GİRİŞ

İngiltere piyasaları, ülkenin resesyon ve enflasyon endişeleri ortasında açıkladığı paket nedeniyle çalkantılı dönemlerden geçiyor. Hükümet, sterlinin dibe vurmasının ardından açıkladığı vergi indiriminden vazgeçerken İngiltere Merkez Bankası (BOE) da piyasaya müdahalede bulundu.

İki hafta önce yaptığı açıklamada faiz hamlelerinden çekinmeyeceklerini duyuran BOE, bugün piyasa işleyişini desteklemek için ek önlemler açıkladı.

28 Eylül’de duyurduğu ve 14 Ekim’de sona erecek geçici tahvil alımlarının sorunsuz sona ermesi amacıyla harekete geçti.

Şimdiye kadar 8 günlük ihale ile 40 milyar sterline kadar tahvil alımı teklif eden ve 5 milyar sterlin tahvil alımı gerçekleştiren kurum, faaliyetlerin son haftasında satın alma planının düzenli bir şekilde sonlaması için ek önlemler duyurdu.

Banka, kalan beş ihalenin her birinin 5 milyar sterline kadar olan maksimum kapasitesini artırmaya hazır olduğunu bildirdi. İhale boyutunu her sabah yerel saatle 9.00’da onaylayacağını ve bugünkü ihalenin 10 milyar sterlin olarak belirlendiğini ekledi.

BOE ayrıca bankaların son piyasa oynaklığına karışan müşteri fonları üzerindeki likidite baskılarını hafifletmesine olanak sağlayacak geçici bir program başlatacak.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.