Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Merkez Bankası: Faiz Hamlelerinden Çekinmeyeceğiz

BoE, sterlindeki kötü gidişatın ardından açıklama yaptı. Banka, yüzde 2 enflasyon hedefine dönmek için faiz hamlelerinden çekinmeyeceğini bildirdi.
İngiltere Merkez Bankası: Faiz Hamlelerinden Çekinmeyeceğiz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere Merkez Bankası (BoE), geçtiğimiz günlerdeki sterlindeki tarihi düşüşün ardından basın açıklaması yaptı. Finansal piyasalardaki gelişmelerin çok yakından izleneceği vurgulandı. Hükümetin enerji fiyat garantisinin, enflasyondaki kısa vadeli zirveyi azaltacağı belirtildi.

BoE resmi sitesinden paylaşılan açıklamada Başkan Andrew Bailey, hükümetin sürdürülebilir ekonomik büyümeye olan bağlılığına ve beklentilerin değerlendirmelerini memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

Para politikası rolünün, talebin orta vadede daha fazla enflasyona yol açacak şekilde arzın önüne geçmemesini sağlamak olduğunu ifade etti. Bir sonraki toplantıda, hükümetin açıklamalarının talep ve enflasyon üzerindeki etkisinin üzerinde ve sterlindeki kayıplarla ilgili değerlendirme yapılacağını bildirdi.

Enflasyonu, orta vadede yüzde 2 hedefine geri döndürmek için faiz oranlarını değiştirmekten çekinmeyeceklerini ifade etti.

İngiltere Merkez Bankası: Faiz Hamlelerinden Çekinmeyeceğiz

GCM Yatırım Banner

Kaynak: Paratic Piyasalar

EUR/USD paritesi bugünkü işlemlerde 0,9616 seviyelerinde işlem gördü. TSİ 22.15 itibariyle paritede günlük yüzde 0,76 oranında bir düşüş yaşandı. Sterlinin geçtiğimiz günlerde dibe vurması ve tarihi düşük seviyelere gerilemesi, İngiltere için durumun iyiye gitmediğinin en büyük göstergesi olarak kabul edilebilir.

İngiliz sterlini, Cuma günü açıklanan vergi indirimiyle tarihi bir düşüş yaşamıştı. Dolar karşısında yüzde 2’yi bulan düşüş yaşayan sterlin, 1985’ten bu yana ilk kez 1,1’e kadar gerilemişti. Kayıplar, bankanın resesyon ve para birimindeki zayıflığa rağmen açıkladığı vergi indirimleriyle yönlendirilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.