Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sterlin Dibe Vurdu! Hükümetin Yeni Planı Durumu Kötüleştirecek

İngiliz sterlini, dolardaki gücün yanında yeni hükümetin Cuma günü açıkladığı vergi indirimleriyle dibe vurdu. Paket için eleştiriler artarken görünüm karamsar.
Sterlin Dibe Vurdu! Hükümetin Yeni Planı Durumu Kötüleştirecek
HABER GİRİŞ

Ralliyi sürdüren dolar endeksi haftanın ilk günü 114’ü de aşarak 20 yılın yeni rekoruna ulaştı. Türk lirası gibi dolar baskısı altında kalan birçok para birimi, tarihi düşük seviyelere gerilerken sterlin için gelen yorumlar endişe verdi.

Cuma günü dolar karşısında yüzde 2’ye varan düşüş yaşayan sterlin, 1985’ten sonra ilk kez 1,1’e kadar geriledi. 1,1’in ardından düşüşü 1,0839’a çıkardı. Kayıplar, dolardaki gücün yanında hükümetin resesyon ve para birimindeki zayıflığa rağmen açıkladığı devasa vergi indirimleriyle yönlendirildi.

Sterlin dolar paritesinde sert düşüş yaşanırken İngiltere Maliye Bakanı’ndan hafta sonu vergi indirimlerinde daha fazlasına ilişkin açıklamalar geldi.

Asya seansında yüzde 5 düşerek 1,0348’e kadar inen GBP/USD paritesi, verdiği kayıplarla dibi gördü.

Sterlin Dibe Vurdu
KAYNAK: piyasa.paratic.com

Dibin ardından hafifçe toparlanmaya çalışan majör parite, Avrupa seansında en yüksek 1,0788 oldu.

GCM Yatırım Banner

Yazım sırasında sert satıcılı işlem gören sterlin için gelen yorumlarsa iyiye işaret etmiyor.

Kwarteng’ın Planı İngiltere’deki Yoksul İnsanları ve Büyümeyi Riske Atıyor

Allianz Baş Ekonomisti Mohamed El-Erian, bu sabah Twitter hesabından yaptığı paylaşımda İngiltere’nin sterlinin dolara karşı rekor düşük seviyeye gerilediği haberiyle uyandığını söyledi.

Bununla birlikte The Guardian’da kaleme aldığı yazıda, durumun iyiye gitmediğine işaret etti. Yeni hükümetin yeni Maliye Bakanı Kwarteng’ın planı için “Birleşik Krallık’taki en yoksul insanları ve büyümeyi riske atıyor” dedi.

Hükümetin politika yaklaşımının stagflasyon riski taşıdığını belirten El-Erian, Bakan Kwarteng’in planının açıklandığı günü Cuma gününü “yatırımcılar, ekonomistler ve ekonomi tarihçilerinden daha fazlasının ilgisini çekmesi gereken Birleşik Krallık finansal varlıklarında göz kamaştırıcı bir günlük hareketlerle dolu bir gün” ifadeleriyle nitelendirdi.

Sürdürüldüğü takdirde para birimindeki değer kaybı ve ülke borçlanma maliyetlerindeki artışın, ekonomik görünüm için geniş tabanlı önemli etkilere sahip olacağı konusunda uyardı. En fazla risk altında olanlar içinse yine nüfusun en savunmasız kesimlerine şöyle işaret etti:

“Cuma günü İngiltere piyasaları için tarihi bir gündü. Yine de rakamlar bize resmin sadece bir kısmını gösteriyor. Bu rakamların ardında milyonlarca aile için daha da büyük zorluklar yaşanması riski var.”

ING Ekonomisti Chris Turner ise bugünkü notunda “sterlin için şu anda sorun, para birimini desteklemek için hangi politika değişikliklerinin uygun olduğunu belirlemeye çalışmaktır” dedi.

Yeni hükümetin vergi indirimlerini ve politika liberalizasyonunu açıklamasından sadece birkaç gün sonra maliye politikasında U dönüşünün pek olası görünmediğini belirten Turner, bazılarının fiyat istikrarı için gözünü İngiltere Merkez Bankası’na çevirdiğini aktardı.

Geçen hafta 50 baz puan artırım yapan İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) toplantılar arası büyük bir zam yapabileceği beklentilerinden bahsetti. Ancak bir politika tepkisi görülene kadar sterlinin zayıf kalacağını öngördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.