Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Merkez Bankası Sterlin Çökerken Faiz için Yol Ayrımında

İngiltere’de önümüzdeki gün faiz kararının açıklanması bekleniyor. Analistler ise bunun ne oranda olacağını görmeye çalışıyor. Beklentiler şu şekilde...
İngiltere Merkez Bankası Sterlin Çökerken Faiz için Yol Ayrımında
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya genelinde artan enflasyon İngiltere’de de etkisini gösteriyor ve gözler ülkedeki merkez bankasına çevrilmiş durumda. İngiltere Merkez Bankası, sterlindeki düşüş ve enflasyon görünümünü değiştiren yeni bir enerji maliyeti paketine dair tartışmaların ortasında önemli bir yol ayrımına geldi.

Para Politikası Kurulu, son kararını yarın açıklayacak ve analistler, faiz oranlarında 50 veya 75 baz puanlık artışlar konusunda ikiye bölündü. Birleşik Krallık enflasyonu Ağustos ayında yıllık yüzde 9,9 olarak açıklandı. Temmuz ayında ise bu oran yüzde 10,1 seviyesinde gelmişti.

Enflasyonun Seyri Merak Ediliyor

Ekonomistler bu veriler sonrası enflasyonun zirve yaptığına işaret edip etmediği konusunda değerlendirmelerini sürdürüyor. Gelecek hafta, hanehalkı enerji faturalarında üst sınır içerecek yeni bir hükümet mali paketinin ayrıntıları bekleniyor.

Analistler ilave hükümet desteğinin potansiyel olarak daha yüksek orta vadeli enflasyon ile sonuçlanabileceği konusunda uyarıda bulunurken, ekonomi yavaş büyüme ve son derece sıkı bir işgücü piyasasından geçiyor.

GBP/USD günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Dünyadaki diğer merkez bankaları enflasyonu düşürmek için agresif davrandı. Geçtiğimiz gün İsveçli Riksbank faiz oranlarını 100 baz puan artırarak enflasyonun hanehalklarının satın alma gücünü azalttığı uyarısında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Bugün ayrıca ABD Merkez Bankası, (Fed) Eylül ayı faiz kararını açıklayacak ve beklentiler 75 baz puanlık bir artırım gerçekleşeceği yönünde. Sterlin, ülkenin yaşam maliyeti krizinin faaliyet üzerinde baskı yaratmaya başlamasıyla, ekonominin sağlığına yönelik korkular arasında geçen hafta dolar karşısında 37 yılın yeni en düşük seviyesini gördü.

Analistler Daha Şahin Adımlar Bekliyor

İngiltere Merkez Bankası geçen ay 50 baz puan artırarak 1995′ten bu yana yaptığı en büyük tek artışını gerçekleştirdi. Bazı analistler para birimindeki düşüşün önlenmesi için daha agresif faiz adımları atılması gerektiğine inanıyor.

Saxo Bank döviz stratejisi başkanı John Hardy, “İngiltere Bankası 75 baz puan artıramazsa, burada sterline ne olacağı konusunda gözlerimizi koruyalım.” diye konuştu.

Deutsche Bank Global FX Araştırma Eş Başkanı George Saravelos ise GBP ve JPY’nin on yılların en düşük seviyelerini görmesinin sürpriz olmadığını belirterek, merkez bankalarının daha şahin olması gerektiğini ifade etti.

Yatırım bankası Barclays, Perşembe günü 50 baz puanlık bir artış ve Kasım ayında 25 baz puanlık bir artış bekliyor. Hükümetin yeni politika önlemlerinin tüm ayrıntıları ortaya koyduktan ve makroekonomik tahminler buna göre güncellenmesi gerektiğinin altı çiziliyor.

ING Gelişmiş Piyasalar Ekonomisti James Smith, İngiltere Merkez Bankası’nın Fed’in liderliğini takip etmediğini ve Fed’in 75 puanlık vites yükseltmesinin ardından Temmuz ayında 25 baz puan artırdığına dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın