Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Enflasyonu Petrol Desteği ile 11 Aydır İlk Kez Düştü

Ağustos ayına ilişkin enflasyon verisi açıklayan ülkeler arasına İngiltere de eklendi. Yaşam maliyeti krizinin büyüdüğü ülkede enflasyon şaşırttı.
İngiltere Enflasyonu Petrol Desteği ile 11 Aydır İlk Kez Düştü
HABER GİRİŞ

Gelişmiş olanlardan gelişenlere birçok ülke Ağustos ayına ilişkin enflasyon rakamlarını yayımladı. Bunlardan en önemlisi dün açıklanan ABD enflasyonu olurken rakam beklentilerin üzerinde gelerek FED beklentilerini değiştirdi.

İngiltere’nin bu sabah açıklanan enflasyonu ise beklenmedik şekilde düşüş gösterdi. Temmuz ayında yüzde 10,1 ile rekor kıran İngiltere enflasyonu, Ağustos’ta yüzde 9,9’a geriledi. Beklenti yıllık enflasyonun yüzde 10,2’ye yükselmesi yönündeydi.

Yıllık tüketici fiyat endeksi (TÜFE) okumasının yanı sıra diğer gösterge de beklentileri yanıltarak geriledi. İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) raporuna göre aylık bazda TÜFE yüzde 0,6’dan yüzde 0,5’e indi.

Ancak yıllık ve aylık bazda TÜFE’nin aksine çekirdek TÜFE bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,2’den yüzde 6,3’e ulaşarak yeni rekor seviyeye ulaştı. Aylık bazda ise çekirdek TÜFE, yüzde 0,3’ten yüzde 0,8’e yükseldi.

Piyasalar için önem taşıyan yıllık tüketici enflasyonu, 11 aydır ilk kez düşüş gösterdi.

GCM Yatırım Banner

İngiltere Enflasyonu Petrol ile Düştü!

İngiltere Enflasyonu Petrol ile Düştü!
KAYNAK: ONS

En büyük aşağı yönlü katkının motor yakıtları fiyatlarından gelmesi dikkat çekti. Bileşen, Temmuz’daki yüzde 43,7’ye kıyasla Ağustos’ta yüzde 32,1 oranında artış kaydetti. Ayrıca ikinci el otomobil fiyatları Temmuz’daki yüzde 8,6’dan yüzde 4,6’ya düştü. Süt, peynir ve yumurta gibi gıdaların maliyetlerinde artış ise hızlandı.

Sonuçta düşen petrol fiyatları, neredeyse bir yıldır yaşam maliyeti üzerindeki yukarı yönlü baskıyı ilk kez hafifleterek Ağustos’ta İngiltere enflasyonunu yüzde 10’un altına itti.

Küresel petrol fiyatlarındaki düşüş, daha ucuz otomobil maliyetlerine yansırken Ağustos ayında benzin fiyatları litre başına 14 peniden fazla geriledi.

Bir yıl önce benzin fiyatlarının Temmuz ve Ağustos 2021 arasında litre başına 2 peni arttığı belirtildi. Ek olarak düşen enflasyonda dizel fiyatları da etkili oldu. Dizel, bir yıl önce litre başına 1,5 peni artışla karşılaştırıldığında, bu yıl litre başına 11,3 peni düşüşle orandaki değişime katkıda bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.