Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Enflasyon Çift Haneye Ulaşarak Rekor Kırdı

Gıda ve enerji fiyatlarındaki artış İngiltere’de enflasyonun rekor seviyelere çıkmasına sebep oldu. Temmuz ayının verilerinin paylaşıyoruz;
İngiltere’de Enflasyon Çift Haneye Ulaşarak Rekor Kırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere’de enflasyon yükselmeye devam ediyor. İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından açıklanan verilere göre tüketici fiyat enflasyonu Temmuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,1 arttı. Piyasanın yüzde 9,8’lik beklentisini aşan enflasyon, Haziran ayında yüzde 9,4 gelmişti. Böylelikle 1982 yılından bu yana görülen en yüksek seviyeye çıkmış oldu.

2021 yılının bu zamanlarında yüzde 2, 2020 yılında ise yüzde 1’in altındaydı. Temmuz’da çift haneye ulaşan enflasyon rekor tazeledi.

Aylık bazda hafif düşüş olsa da piyasa beklentisinin yine üzerine çıktı. Birleşik Krallık’ta enflasyon Temmuz’da bir önceki ay ile karşılaştırıldığında yüzde 0,6 arttı. Beklenti yüzde 0,4 artış olmasıydı. Haziran’da ise aylık yüzde 0,8 artmıştı.

Çekirdek Enflasyon Yıllık Bazda Yüzde 6,2’ye Çıktı

Çekirdek Enflasyon Yıllık Bazda Yüzde 6,2’ye Çıktı
Kaynak: İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi

Konut maliyetlerini içeren grup enflasyonunda yıllık artış oranı yüzde 8,8 oldu. Temmuz ayında gerçekleşen bu oran, 2006 yılının Ocak ayından bu yana en yüksek seviye olarak kaydedildi.

Söz konusu dönemde enflasyona en büyük katkı konut, elektrik, gaz ve diğer yakıtlar ile gıda ve alkolsüz içeceklerden geldi. Bunlar arasında en büyük payı ise gıda fiyatları aldı.

GCM Yatırım Banner

TÜFE sepetinin büyük bölümünde artış olduğu bildirilen raporda, gıda ve alkolsüz içecek grubunda yıllık enflasyon Haziran’daki yüzde 9,8’den sonra, Temmuz’da yüzde 12,7 artış gösterdi. Bu seviyenin Ağustos 2008’deki yüzde 13,2 sonrası en yüksek oran olduğuna dikkat çekildi.

Çeşitli mal ve hizmet fiyatları yıllık olarak yüzde 4 artışla, 2006 yılının Haziran ayındaki yüzde 4,4’ün ardından en yüksek yıllık enflasyona ulaştı. Restoran ve otel fiyatları yüzde 9, ulaştırma yüzde 15,1 arttı.

Üretici çıktı fiyatları aylık bazda yüzde 1,6, girdi fiyatları ise yüzde 0,1 oranında yükseliş kaydetti. Girdi fiyatlarında yıllık artış oranı yüzde 22,6, çıktı fiyatlarında yüzde 17,1 oldu.

Temmuz’da yıllık çekirdek enflasyon yüzde 6,2 ile bir önceki ayın yüzde 5,8 seviyesinden yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.