Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sterline Çifte Darbe! 37 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi

Sterlin, enflasyon sonrası daha agresifleşen FED beklentileri ve ülkede artan durgunluk riskinin çifte etkisiyle çakıldı. Detaylar haberde…
Sterline Çifte Darbe! 37 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi
HABER GİRİŞ

İngiliz sterlini, yurt içinde açıklanan veriler ve FED için artan şahin beklentiler altıda ezildi. Son haftalardaki kayıplarını hızlandırarak 1,14 altına geriledi. Avrupa piyasalarının açılmasıyla birlikte düşüşü hızlandırarak 1,1350’ye kadar geriledi. Bu, İngiliz sterlininin dolar karşısındaki değerini yansıtan GBP/USD paritesi, 1985 sonrası en zayıf değerine ulaştı.

Dolara karşı 37 yılın en düşük seviyesine inen sterlin, 1,135’ten sonra hafif toparlansa da en yüksek 1,1412’ye çıkabildi.
GBP/USD 37 Yıl Düşük
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Yazım sırasında majör pariteler içinde en çok düşen olarak öne çıkan GBP/USD, bir haftada yüzde 1,5 değer kaybı yaşadı. Aylık yüzde 5,5’e yakın ekside dururken bir yılda yüzde 17’den fazla eridi.

Ünlü ekonomist Mohamed El-Erian, sterlindeki çöküşe atıfla zayıf perakende satış verilerinin hemen ardından gerçekleşen düşüşün, piyasaların İngiltere hükümetinin mali paketine ilişkin gelecek haftaki detaylarını fiyatlama girişimlerini yansıttığını dile getirdi.

Bugünkü önceki paylaşımında da Reuters’ın İngiltere perakende satış verileri hakkında yorumuna gönderme yaptı.

Buna göre Ağustos’ta aylık bazda yüzde 1,6 düşen perakende satışlar, resesyona beklenenden daha erken girme riskini vurguluyor ve hükümeti haneleri geçim maliyeti krizinden korumaya yönelik çabaları için daha çok aydınlatıyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın