Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsveç’ten Yüksek Enflasyona Karşı Agresif Faiz Artırımı Kararı

İsveç Merkez Bankası, faiz politikasında beklentilerin üzerine çıktı ve 100 baz puanlık bir artırım gerçekleştirdi. Son veriler haberde…
İsveç’ten Yüksek Enflasyona Karşı Agresif Faiz Artırımı Kararı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya genelinde etkisini gösteren yüksek enflasyon, İsveç’deki verilere de yansımış durumda. İsveç Merkez Bankası (Riksbank) artan enflasyona yanıt olarak beklentilerin üzerinde faiz arıtırımı gerçekleştirdi.

Riksbank yetkililerin 11 ay boyunca tahminlerini aşan tüketici fiyat artışları sonrasında, 100 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirdi ve politika faizini yüzde 1,75’e yükseltti.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, “Enflasyonun yerleşik hale gelmesi riski hala büyük ve para politikasının istikrar sağlamak için hareket etmesi son derece önemli.” ifadelerine yer verildi.

Yeni tahminlerine göre gelecek yılın bu zamanlarına kadar faiz oranının yüzde 2,5’e ulaşması muhtemel ve bu da sıkılaştırmada 75 puanlık daha artırım anlamına geliyor.

İsveç’ten Fed Toplantısı Öncesi Agresif Adım

Karar, ABD Merkez Bankası’nın 75 baz puanlık artışlara bağlı kalacağının tahmin edildiği haftanın en önemli olayının başlangıcı niteliğinde.

GCM Yatırım Banner

İngiltere Merkez Bankası, İsveç Ulusal Bankası ve Norveç Merkez Bankası’nın da bu hafta faiz oranlarını artırması bekleniyor. Merkez bankalarının politika duruşlarındaki sıkılaştırmayı sürdürmesi ve daha da yoğunlaştıracağı tahmin ediliyor. Ağustos ayında İsveç enflasyonu yüzde 9 ile 30 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Riksbank ekonomiye çok fazla zarar vermeden enflasyonu nasıl azaltacağı konusunda bir ikilemle karşı karşıya. Bu, özellikle hanehalkı borçluluğunun yüksek olduğu ve ödenmemiş ipoteklerin yüzde 40’ından fazlasının üç ayı geçmeyen dönemler için belirlenen oranlara sahip olduğu İsveç’te daha çok hissediliyor.

Borçlanma maliyetlerindeki artış, ülkedeki konut fiyatlarında bu yılın başındaki zirveden yüzde 8’lik bir düşüşe yol açtı ve enerji ve ipotek maliyetlerinde eşzamanlı bir artış, ekonomide daha hızlı bir çöküşe yol açabilir.

Büyüme Yerine Daralma Bekleniyor

Riksbank tüm büyüme tahminlerini düşürdü ve İsveç ekonomisinin bu miktarda büyümek yerine gelecek yıl yüzde 0,7 daralmasını bekliyor. Yetkililer, enflasyonun mevcut yüksek seviyelerde kalmasının İsveç ekonomisi için daha da acı verici olacağını belirtti.

Politika faizini beklentilerin üzerinde artıran İsveç, uzun vadede yüksek enflasyon riskini azaltmayı hedefliyor. Bu nedenle ileride daha da büyük bir parasal sıkılaştırmaya ihtiyaç duyuluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın