Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’nin Yeni Paketi Enflasyon ve Faizi Nasıl Etkileyecek?

İngiltere’nin yeni enerji destek paketi, enflasyonu düşürüp faiz oranlarındaki artışı sınırlayabilecek mi? İşte yanıtlar…
İngiltere’nin Yeni Paketi Enflasyon ve Faizi Nasıl Etkileyecek?
HABER GİRİŞ

İngiltere, aylardır enerji krizi ve bu yıl arka arkaya yapılan enerji zamlarıyla gündemde. Ülkenin enerji düzenleyicisi Ofgem, Ağustos sonunda yaptığı duyuruda faturalardaki üst sınırın yüzde 80 artacağını açıklamıştı.

Tarihi zam oranı hem ülkede hem de dünyada yankılanırken vatandaşlara enerji faturalarını folyo ile düşürme gibi dikkat çeken önerilerde bulunuldu.

Bu arada Boris Johnson’ın ardından başbakanlık koltuğuna kimin oturacağı merak edilirken yarışı Liz Truss kazandı.

Bir haftadır görevde olan İngiltere Başbakanı Liz Truss, gelir gelmez kolları sıvayarak süregelen enerji krizini ele alma sözü verdi. İki gün içinde hamlesini yaparak 1 Ekim’den itibaren hanehalkının enerji faturalarının toplamının yıllık en fazla 2,500 sterlin olarak iki yıl boyunca sabit tutulacağını duyurdu.

Ancak enerji destek paketi, uzmanlara göre kış felaketini önlemeye yetmeyecek. Fiyatların dondurulması Temmuz’da yüzde 10,1’e ulaşan enflasyonu kısa vadede düşürecek olsa da orta vadede durumu daha da kötüleştirecek.

GCM Yatırım Banner

Vatandaşlar Bu Dönemden Daha Yoksul Çıkacak!

Liz Truss, pakete ilişkin duyurusunda fiyatları dondurmanın insanlara enerji faturaları konusunda kesinlik sağlayacağı, enflasyonu azaltacağı ve büyümeyi artıracağı yönünde taahhütte bulundu.

Truss, planının enflasyonu yüzde beş puan düşürmeye yardımcı olacağını söylerken bu sonuca ekonomistler de ulaştı. Ancak orta vadeye bakıldığında görüşler değişti. Fiyatlardaki dondurmayla bile enflasyon baş ağrısı olmaya devam edecek, ekonomiyi yavaşlatmak için daha yüksek faiz oranları getirecek ve devlet borcunun sunulmasını daha pahalı hale getirecek.

Capital Economics’in Birleşik Krallık Baş Ekonomisti Paul Dales, planın yakın vadede enflasyonu düşürecek olsa da ekonomik aktiviteyi destekleyerek enflasyonu daha da artıracağını söyledi.

Aynı zamanda bu durumun İngiltere Merkez Bankası’nı daha agresif hale getireceğini ekledi.

Bir süredir faiz oranlarının yüzde 1,75’ten yüzde 3’e yükselmesini beklediklerini ancak artık beklenti üstü yükselişin giderek daha olası hale geldiğini belirtti. İngiltere’nin önde gelen düşünce kuruluşu Resolution Foundation da Liz Truss’ın Başbakan olarak ilk büyük eylemini analiz etti.

8 Eylül’de duyurulan enerji fiyat garantisinin, önümüzdeki altı ay içinde enerji faturalarının, Ofgem enerji fiyatı tavanına ilişkin mevcut tahminlerden muhtemelen 1074 sterlin daha düşük olmasını sağlayacağını öngördü.

Yeni müdahalenin, bu kış hanehalkının yaşam standartlarında büyük bir fark yaratacağını belirtti. Ancak bunun, fiyatlar ve ödemeler için orta vadeli görünümü değiştirmediği konusunda uyardı. Ailelerin yine de mevcut Parlamento dönemini, başlangıçta olduğundan çok daha yoksul bir şekilde sonlandıracaklarını tahmin etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.