Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Şokta: Enerji Faturalarınızı Folyo ile Düşürün

Almanya'dan gelen "duş almayın" önerisinin ardından İngiltere'de vatandaşlara "her şeyi hükümetten beklemeyin, kaloriferleri kapatın" yönünde öneri geldi.
İngiltere Şokta: Enerji Faturalarınızı Folyo ile Düşürün
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa’da enerji krizi ve enflasyon ateşi giderek büyürken İngiltere’nin eski bir milletvekilinden gelen öneri dikkat çekti. 1983–1997 yılları arasında Muhafazakar Parti Parlamentosu Üyesi olarak görev yapan Edwina Currie, katıldığı bir televizyon programında verdiği tavsiyeyle gündeme oturdu.

İngiltere’de kış felaketi yapılan yüzde 80 enerji zammı ile daha olası hale gelirken eski politikacı vatandaşlara ısınmaları için kalorifer peteklerinin arkasına alüminyum folyo koyup kombiyi kapatmalarını önerdi.

Currie’nin önerisi, kısa süre önce Alman bir yetkilinin sunduğu tasarruf önerisi kadar dikkat çekti. Baden-Württemberg Eyaleti’nin Başkanı Yeşiller Partisi üyesi Winfried Kretschmann, Ağustos sonlarında yaptığı bir açıklamada vatandaşlara “duş almayın” diye seslendi. Kretschmann’a göre sürekli duş almak gerekli değil ve temizlenmek için el bezleri kullanılabilir.

Eski İngiliz politikacı Currie ise yaşam maliyeti krizi odaklı programda, sunucunun durumun vehametini gösteren tepkisine yol açan bir öneride bulundu.

Currie, sunucuya mevcut krizden bahsederken felaket kelimesini kullanmayı bırakmasını söylerken insanların enerji faturalarından tasarruf etmek için ellerinden gelen her şeyi yapmaları gerektiğini belirtti. “Her şeyi hükümet yapamaz” dedi.

GCM Yatırım Banner

Sunucu Martin Lewis, ITV’de yayımlanan ünlü Good Morning Britain programına konuk olan Edwina Currie’nin önerisi karşısında perişanlığını gizleyemedi:

İngiltere Edwina Currie Tasarruf Önerisi
KAYNAK: Chris Ship Twitter

Verdiği tepki tartışmalara yol açan eski milletvekili, kendisini Twitter’dan yaptığı paylaşımla savundu. Önerisinin, katıldığı programın sunucusu ve MoneySavingExpert.com’un kurucusu olan ünlü para tasarruf uzmanı Lewis’e ait olduğunu dile getirdi.

Ancak uzmanlar, öneri kime ait olursa olsun peteklerin arkasına folyo koymanın işe yaramayacağını söyledi. İngiliz gazete Nottingham Post’un haberine göre BestHeating’de ısıtma teknolojisi uzmanı olan Jess Steele, Edwina’nın önerisini enerji faturalarını düşürmenin yanı sıra yanlış uygulanan diğer yaygın ısıtma tavsiyelerini itibarsızlaştıran bir efsane olarak çürüttü.

Jess, ısıyı bir odaya yansıtmak için folyo kullanmanın bazı yararları olsa da ısının yaklaşık üçte birinin duvarlardan kaybedildiğini ve bunun aslında genel faturalar üzerinde fazla bir etkisi olmadığını söyledi.

Uzmana göre folyolun istenen etkiye sahip olması için radyatörlerin uzun bir süre açık kalması ve folyonun yüksek bir sıcaklığa ulaşması gerekiyor. Yani kalorifer peteklerinin arkasına alüminyum folyo koyup kombiyi kapatmak, odadaki sıcaklık üzerinde hafif bir etkiye sahip olacak ancak maliyetler temelde değişmeyecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.