Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alman Yetkiliden İlginç Tasarruf Önerisi: Duş Almayın!

Almanya enerji krizinden dolayı tasarruf çağırılarında bulunurken Alman yetkiliden konuyla ilgili dikkat çeken bir öneri geldi.
Alman Yetkiliden İlginç Tasarruf Önerisi: Duş Almayın!
HABER GİRİŞ

Rusya-Ukrayna savaşıyla ortaya çıkan enerji krizi, Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’yı olumsuz etkiledi. Rusya, doğal gaz ödemelerinde ruble kullanmayı reddeden ülkeleri gaz akışını kesmekle tehdit etti. Bu hamleye karşı Almanya ise enerji kullanımında tasarrufa giderek önemler aldı.

Gelişmeler bu yöndeyken Baden-Württemberg Eyaleti’nin Başkanı Yeşiller Partisi üyesi Winfried Kretschmann’dan enerji tasarrufuyla ilgili ilginç bir öneri geldi.

Duş Almaya Gerek Yok El Bezi Kullanılabilir

Başkan, sürekli duş almanın gerekli olmadığını ve bunun el bezleriyle de yapılabileceğini söyledi.
Evinde 25 yılıdır güneş enerjisi kullandığını ifade etti.

Genellikle sadece bir odayı ısıttığını ayrıca evin her yerinin aynı sıcaklığa sahip olmasının sağlıklı olmadığını aktardı.

Kretschmann’ın, tasarruf tüyoları sol parti tarafından sert eleştiriler aldı. Almanya Federal Meclisi Üyesi Jan Korte, gülünç enerji tasarrufu ipuçlarına veya son derece tuhaf örneklere ihtiyaç olmadığını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Doğal Gaz Karneyle Verilebilir

Yeşiller Partisi üyesinin tasarrufla ilgili önerilerinden önce Almanya’nın enerji düzenleyicisi Federal Şebeke Müdürlüğü (BNA) Başkanı Klaus Müller’dan konuyla ilgili açıklama gelmişti.

Tasarruf planının devreye sokulacağını ve doğal gaz kullanımının beşte bir oranında azaltılması gerektiğini söylemişti.

Müller, Kuzey Akım-1 boru hattındaki kesintinin, kış ayları için bir kriz yaratması konusunda endişeli olduğunu aktarmıştı. Kışın enerji krizi yaşanırsa son çare olarak doğal gazın karne ile verilebileceğini ifade etmişti.

Almanya aynı zamanda Rusya’nın gazı kesmesine karşı alternatif enerjiye yönelmişti. Alman enerji şirketi RWE’nin finans yetkilisi Michael Müller, kısa vadede kömür kullanımını artıracaklarını duyurmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.