Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alman Enerji Şirketi RWE, Rus Gazı Azaldıkça Kömüre Yönelecek

Rusya’nın savaş sonrası gaz arzını azaltacak olması, Almanya’yı alternatiflere yönlendiriyor. Detaylar haberin devamında...
Alman Enerji Şirketi RWE, Rus Gazı Azaldıkça Kömüre Yönelecek
HABER GİRİŞ

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, küresel gaz arzına dair endişelerin artmasına neden oluyor. Bu endişeyi yaşayan ülkelerin başında ise Almanya geliyor.

Ülkedeki enerji şirketleri, Rus gazındaki arzın azalmasına karşı yeni önlemler almaya başladı. Alman enerji şirketi RWE’nin finans yetkilisi Michael Muller, kısa vadede kömür kullanımını artıracaklarını söyledi.

Muller’in yorumları, Avrupa ülkelerinin, Ukrayna’daki savaş devam ederken enerji kaynaklarını desteklemek için mücadelesinin ortasında geldi. Rusya geçen yıl AB’nin hem petrol hem de doğal gazının en büyük tedarikçisiydi.

Savaş Gaz Arzını Vurdu

Batılı ülkelerin Ukrayna’nın işgalinin bir sonucu olarak Kremlin’e yönelik yaptırımları, Avrupa’ya doğal gaz akışını önemli ölçüde azalttı. Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya, Rusya’daki doğalgaz eksikliğini telafi etmek için kömürle çalışan elektrik santrallerinden bazılarını yeniden işletmeye almaya karar verdi.

Muller açıklamasında, “RWE, enerji krizini yönetmede Alman hükümetini veya Avrupa hükümetlerini aktif olarak destekliyor. Bu durumu yönetmek için ek kömür kapasitesini geri getiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Bu plan, RWE’nin linyitle çalışan üç elektrik santralinin Ekim ayının başından itibaren şebekeye geri getirilmesini içeriyor.

Kömür Çevresel Endişe Yaratıyor

RWE aynı zamanda kahverengi kömür olarak da bilinen ve özellikle çevre için zararlı olduğu düşünülen linyitin bugün için güvenilir bir seçenek olmaya devam ettiğini belirtiyor. Linyit ve nükleer enerji üretimine odaklanan RWE Power, her yıl milyonlarca metrik ton kömür çıkarıyor.

Diğer yandan şirket 2040 yılına kadar karbon nötr olmayı hedefliyor. Çevreci sivil toplum kuruluşu Greenpeace, kömür ile enerji üretiminin en kirli yol olduğunu savunuyor.

Muller ise kömür kararının kısa vadede arz güvenliğini sağlamak için olduğunu belirtti. Orta vadede yenilenebilir enerji üretiminin hızlandırılması gerekliliğinin altını çizdi.

Avrupa Birliği ülkeleri geçtiğimiz günlerde doğal gaz acil durum planı için anlaşmaya varmıştı. Bu anlaşma ile üye ülkelerin önümüzdeki yılın Mart ayına kadar kullandıkları gazı yüzde 15 oranında azaltmaları istenecek.

Rusya ödemelerde ruble kullanmayı reddeden ülkeleri gaz arzını kesmekle tehdit ediyor. Geçtiğimiz günlerde Avrupa’daki pek çok ülkeye doğal gaz sevkiyatı durdurulmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.