Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’nin Başbakanı Truss İlk Büyük Hamlesini Yaptı

Liz Truss, yükselen enerji faturaları ve yaşam maliyetlerine yardımcı olmak ve endüstrileri desteklemek amacıyla bir teşvik paketi duyurdu. İşte detaylar,
İngiltere’nin Başbakanı Truss İlk Büyük Hamlesini Yaptı
HABER GİRİŞ

İngiltere’nin yeni Başbakanı Liz Truss, bugün İngiltere’de yükselen enerji faturalarına yardımcı olmak ve sektördeki yatırımı artırmak amacıyla bir teşvik paketi açıkladı. Truss, geçtiğimiz günlerde kameraların karşısına geçip “Putin’in neden olduğu enerji kriziyle başa çıkacağım.” diyerek hem faturalarla hem de yaşam maliyetleriyle mücadele edeceğinin sözünü vermişti.

Başbakan Truss, bugün yaptığı açıklamada enerji faturaları konusunda kesinlik kazandıracak bir enerji fiyat garantisi açıkladı. Truss’ın ilk büyük hamlesi, önümüzde iki yılda hane halklarının 2,500 eurodan fazla ödeme yapmayacağını ve hükümetin hane halklarına yılda ortalama 1,000 euro tasarruf sağlayacağını söylemesi oldu.

Önümüzdeki altı ay için de işletmeleri kapsayan eşdeğer bir garanti olacağını duyuran Başbakan, savunmasız sektörlere destek olacağını söyledi. Ayrıca işletmelerin daha verimli hale gelmesi için kendi enerjilerini üretmelerinin yollarını aramalarını önerdi.

Paketin hükümete maliyeti Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng tarafından kamuoyu ile paylaşılacak.

İngiltere’de konuyla ilgili bazı soru işaretleri bulunuyor. Truss’un duyurduğu paketin uzun vadede vergi mükelleflerine ek vergi etkisinin olup olmayacağı merak ediliyor. Truss, seçim kampanyaları sırasında “Yeni vergi olmayacak” demişti.

GCM Yatırım Banner

Truss’ın teşvik paketini duyurmasından önce İngilizler için enerji faturaları 1 Ekim’den itibaren 3,549 euroya ulaşacaktı.

Deutsche Bank, Truss’ın enerji faturalarını dondurabileceğini söylüyor. Ancak konuyla ilgili spekülasyonlar da devam ediyor.

Bankaya göre enerji faturalarını ve maliyetlerini desteklemek için 40 milyar sterlik bir paket uygulanacak. Diğer destek ödemeleri ile toplamda 180 milyar sterline ulaşabileceği öne sürülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.