Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Ekonomisi 2024’e Kadar Pandemi Öncesi Seviyeye Dönemeyecek

İngiltere ekonomisi son dönemde toparlanma belirtileri gösterse de danışmanlık firması EY, GSYİH'nin 5 yıl eski seviyelere dönemeyeceğini tahmin etti.
İngiltere Ekonomisi 2024’e Kadar Pandemi Öncesi Seviyeye Dönemeyecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İlk çeyrekte 40 yılın en büyük GSYİH düşüşünü kaydeden İngiltere ekonomisi, son dönemlerde bazı toparlanma belirtileri gösterdi. Haziran’da yüzde 0,6 artan İngiltere enflasyonu ve Temmuz PMI’sı bunlardan bazıları.

Fakat yeni rakamlar, İngiltere ekonomisinin önemli bir ölçüsünün koronavirüsün başlamasından önceki durumuna dönmesinin yarım on yıl alabileceğini gösterdi. Dünyanın en büyük danışmanlık firmalarından EY’nin uzmanları, gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) 2024 yılına kadar 2019’daki seviyenin altında kalacağını öngördü.

EY’nin tahmini hem hızlı iyileşme umuduna hem de İngiltere ekonomisinin ikinci çeyrekte son yılların en hızlı genişlemesini kaydedeceği yönündeki beklentilere darbe indirdi.
İngiltere Ekonomi İlk Çeyrek
Kaynak: ONS

Danışmanlık firmasının uzmanları GSYİH’nin İngiltere’de bu yıl yüzde 11,5 küçüleceğine, ardından 2021’dee yüzde 6,5 toparlanma olacağını öngördü. Yahoo!Finance tarafından paylaşılan habere göre EY Item Club Baş Ekonomi Danışmanı Howard Archer, şu ifadeleri kullandı:

“Kilitleme kısıtlamaları hafifletilmesine rağmen, tüketici temkinliliği beklenenden çok daha belirgindir. Tüketici güveninin, yılın geri kalanında artan işsizlik ve düşük seviyedeki iş yatırımlarının etkinin yanında İngiltere ekonomisine yük olması muhtemel üç kilit faktörden biri olduğuna inanıyoruz. İngiltere ekonomisi düşük noktasını geçmiş olabilir ancak tırmanışın beklenenden çok daha uzun olacağı görüşü gittikçe artmaktadır. Mayıs büyümesi en düşük tahminlerin bile altında kaldı.”

Sonuçta İngiltere ekonomisi Mayıs ayında yüzde 1,8 büyüyerek beklentilerin aşağısında kalmıştı.
İngiltere Mayıs Ekonomi
Kaynak: ONS

Howard Archer bu duruma atıfta bulunmasının aksine bu yılın ortasında, ekonominin başlangıçtakine kıyasla beş kat daha küçük olduğunu belirtti. Böyle bir düşüşün daha sonra hızlı büyüme için daha fazla alan yaratacağını ancak bunun çok daha düşük bir tabandan olacağını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Yüksek düzey rakamların altında ekonomik daralmanın ülke içinde hanehalkı üzerinde ciddi bir etkisi olacağını tahmin eden EY, bu yılın sonunda ve bir sonrakinin başlangıcında işsiz olanların nüfusun %9’una yükseleceğini öngördü.

Bu hükümetin de korkuları arasındayken Hazine, izne çıkarılan personelin işe geri dönmesini sağlayan işletmeler için çalışan başına 1.000 sterlin ödeme sözü vermişti. Archer da işgücü piyasasının performansının ekonominin hem kısa hem de daha ileriye dönük vadedeki görünümünün anahtarı olduğunu belirtti.

“Hazine Şansölyesi’nin yaz ekonomik planında işlere odaklanma niyetinin biraz destek sağlaması gerekse de iş kayıpları ve düşük reel ücret artışının tüketici harcamalarını engellemesi bekleniyor. Şansölye’nin bu sonbahar bütçesinde işgücü piyasasına daha fazla yardım sağlamaya çalışması mümkün.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.