Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

UOB’nin İngiltere Ekonomisi için Görünümü Kırılganlığını Koruyor

UOB’nin İngiltere ekonomisi için 2020 küçülme tahmini nispeten iyimserken bunun büyük ölçüde tüketici güvenindeki iyileşmeye bağlı olduğu görüldü.
UOB’nin İngiltere Ekonomisi için Görünümü Kırılganlığını Koruyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Pandemi nedeniyle ekonomisinde rekor daralmalar kaydeden İngiltere’nin zorlu mücadelesi yakın zamanda sona ereceğe benzemiyor.

Son verileri inceleyen UOB Group ekonomisti Lee Sue Ann’in görüşü de bu yönde.

FXStreet’nin haberine göre Lee Sue Ann, İngiltere ekonomisinin genişlemesinin Mayıs ayında beklenenden çok daha zayıf olduğunu belirterek bunun ülkenin COVID-19 salgınının neden olduğu daralma derinliklerinden ne kadar hızlı toparlanabileceğine dair şüphe yarattığını söyledi.

İngiltere GSYİH’sinin Mayıs’ta aylık bazda yüzde 1,8 arttığını, bunun %5,5’lik beklentinin aşağısında kaldığını ve ekonominin son üç ayda neredeyse %20 oranında daralmasına neden olduğunu belirtti.
İngiltere GSYİH Mayıs %1,8 Artış
Kaynak: ONS

Genel olarak İngiltere’nin ekonomik çıktısının yüzde 80’ini oluşturan hizmetler sektörünün, Nisan ayında yüzde 19 düştükten sonra Mayıs’ta sadece yüzde 0,9 yükseldiğini dile getirdi.

Enflasyonun Haziran ayında beklenmedik bir şekilde hızlandığını bunun giyim ve oyunların artan maliyetinden kaynaklandığını aktardı. TÜFE’nin Mayıs ayındaki 4 ayın en düşük seviyesi olan yüzde 0,5’lik oranın ardından Haziran’da yıllık bazda yüzde 0,6 olduğunu hatırlattı.

GCM Yatırım Banner
Beklenmedik şekilde artan enflasyon verilerinin, çekirdek TÜFE’nin önceki yüzde 1,2’lik orandan yüzde 1,4’lük orana yükseldiğini gösterdiğini ekledi.
İngiltere Enflasyon Haziran
Kaynak: ONS

İşsizlik oranının Mayıs ayında yüzde 3,9’da sabit kalarak yüzde 4,7’lik artış beklentisinden çok daha iyi geldiğini de vurguladı. Hak iddia eden sayının geçen ay beklenmedik bir düşüş gösterdiğini kaydetti. Fakat bu rakamlar önümüzdeki ay yoğun bir şekilde inceleneceğini de söyledi.

İngiltere Merkez Bankası’nın son hamlesinin ekonomik çöküşe karşı koyma çabalarının sonunu işaretlemesinin pek olası olmadığını belirten uzman, Kasım toplantısında 100 milyar sterlin değerindeki nicel genişlemesine uzantı yapılması beklediğini aktardı. Diğer bir seçeneğin ise BOE’nin TFS programında değişiklik yapması olduğunu öne sürdü.

Ayrıca Bütçe Sorumluluk Ofisi (OBR), İngiltere ekonomisinin 2020‘de %12,4 küçüleceğini tahmin ederken UOB Group’un yüzde 7,6’lık daralma tahmin ettiği bilgisini verdi. Tahminlerinin büyük ölçüde tüketici güveninin ne kadar çabuk iyileştiğine bağlı olduğunu ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın