Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF’den Yapay Zekaya Övgü: Üretkenliği Artırıyor

IMF tarafından paylaşılan raporda ekonomi politikalarında uyumlu hareket etmenin önemi vurgulanırken yapay zekadaki potansiyele dikkat çekildi.
IMF’den Yapay Zekaya Övgü: Üretkenliği Artırıyor
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF), Brezilya’nın Sao Paulo kentinde düzenlenecek G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı öncesinde “G20 Gözlem Notu” adında bir rapor yayımladı. Raporda yapay zekanın potansiyeline dikkat çekildi ve iş birliği çağrısı yapıldı.

Raporda küresel ekonominin “yumuşak iniş” yolunda olduğuna işaret edildi. Fakat aktivite ve büyüme beklentilerinin hala düşük olduğu vurgulandı. 2024’te para politikasında bir miktar gevşeme beklediğini açıklayan IMF, büyüme beklentilerinde yavaşlamanın zayıf üretkenlik artışı, yaşlanma, jeoekonomik ayrışma ve iklim kırılganlıkları gibi zorlukları yansıttığı kaydedildi.

G20 Ülkelerine Çağrı

IMF, maliye ve para politikasının uyumlu çalışması gerektiğini, borç, fiyat ve finansal istikrarın sağlanmasında bu uyumun oldukça önemli olduğunu vurguladı.

Özellikle çarpık ticaret politikalarından kaçınılması ve uluslararası para sisteminin dayanıklılığını güçlendirmek için iş birliğinin gerekli olduğu belirtildi.

“Üretkenliği Artırıyor”

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, kaleme aldığı blog yazısında yapay zeka gibi trendlerin üretkenliği artırma ve büyüm beklentilerini iyileştirme vaadi taşıdığını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Jeoekonomik ayrışmanın derinleştiğini söyleyen Georgieva, iklim risklerinin arttığını ve bunun ekonomik performansı etkilediğini bildirdi.

Ticareti yeniden canlandırmak ve eşitsizliği genişletmeden yapay zekanın potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için iş birliğinin gerekli olduğunu vurguladı.

IMF Başkanı, enflasyondaki yukarı yönlü riskler nedeniyle politika yapıcıların çok hızlı gevşemeden kaçınması gerektiğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın