Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF Küresel Beklentilerini Açıkladı! Savaşı Tüm Dünya Hissedecek

Dünya Bankası’nın ardından IMF de küresel büyüme tahminini düşürdü. İşte savaşla birlikte kötüleşen öngörüler ve kurumun Türkiye beklentileri;
IMF Küresel Beklentilerini Açıkladı! Savaşı Tüm Dünya Hissedecek
HABER GİRİŞ

IMF (Uluslararası Para Fonu) son ekonomik tahminlerini yayımladı. Rusya-Ukrayna savaşının öne çıktığı raporda IMF, 2022 ve 2023 için küresel büyüme tahminini yüzde 3,6’ye çekti. Bu, 2021’de yüzde 6,1 büyüme ile kıyaslandı.

Bu yılın beklentisinde 0,8 puanlık aşağı yönlü revizyon yapılırken gelecek yılın tahmini yüzde 0,2 düşürüldü. IMF’nin tahmini, Dünya Bankası’nın bu hafta açıkladığı ve yüzde 4,1’den yüzde 3,2’ye düşürdüğü 2022 küresel tahmininin üzerine geldi.

IMF Başkanı ve Baş Ekonomisti Uyarıyor: Savaşın Ekonomik Darbesi Her Yere Yayılacak

Uluslararası Para Fonu, Rusya’nın Ukrayna’yı sebepsiz işgalinden kaynaklanan ekonomik darbenin her yere yayılacağını söyleyerek 2022 ve 2023 için küresel büyüme tahminlerini düşürdü.

IMF, raporu Twitter hesabından; “Ukrayna’daki savaş canlara mal oluyor ve küresel ekonomiyi vuruyor” ifadeleriyle paylaştı. IMF, raporundan savaşın küresel büyümeyi ne kadar etkileyeceği ve politika yapıcıların neler yapabileceğinin öğrenilebileceğini söyledi.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva da Ukrayna’daki savaşın yıkıcı insani maliyetlerinin ötesinde, küresel ekonomi için büyük bir stres ve toparlanma için ciddi bir engel olduğunu dile getirdi. Son raporda, küresel büyüme tahminini altı ay içinde ikinci kez düşürdüklerini ekledi.

GCM Yatırım Banner

IMF Baş Ekonomisti Pierre-Olivier Gourinchas bugünkü blog yazısında, IMF’nin son Dünya Ekonomik Görünüm raporuna işaret ederek; “Küresel ekonomik beklentiler, büyük ölçüde Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle ciddi şekilde kötüleşti” dedi.

Savaşın etkilerinin her yere yayılarak fiyat baskılarını artıracağı ve önemli politika zorluklarını şiddetlendireceği konusunda uyardı.

Krizin, küresel ekonomi pandemiden henüz tam olarak kurtulmamışken ortaya çıktığını söyleyen ekonomist, savaş öncesinde yükselen enflasyona ve para politikasında sıkılaşmalara gönderme yaptı.

Ayrıca Çin’deki son kilitlemelerin küresel tedarik zincirlerinde yeni darboğazlara neden olabileceğini ekledi. Dünya Ticaret Örgütü de son raporunda Çin kapanmaları konusunda uyarıda bulunmuştu.

Pierre-Olivier Gourinchas; “bu bağlamda, savaş, acil ve trajik insani etkisinin ötesinde, ekonomik büyümeyi yavaşlatacak ve enflasyonu artıracaktır” dedi. Savaşın, yakıt ve gıda fiyatlarını hızla artırırken düşük gelirli, en zor ülkelerdeki savunmasız nüfusları vurduğu belirtildi.

Tahminler Sert Düştü! Ukrayna Ekonomisinde Tarihi Yüzde 35’lik Çöküş Bekleniyor

IMF Küresel Beklentileri
KAYNAK: IMF

2023’ün ötesinde, küresel büyümenin orta vadede yaklaşık yüzde 3,3’e düşeceğini tahmin eden IMF, savaş kaynaklı emtia fiyat artışları ve genişleyen fiyat baskılarının, gelişmiş ekonomilerde 2022 enflasyon tahminlerinin yüzde 5,7’ye çıkmasına yol açtı. Yükselen piyasalarda ve gelişmekte olan ekonomiler içinse yüzde 8,7 tahmini geldi.

IMF, Rusya ile Ukrayna ekonomileri için beklentilerini sert düşürürken Avrupa Birliği’nin bu yılki büyüme görünümü, savaşın dolaylı etkileri nedeniyle 1,1 puan aşağı revize edilerek, genel aşağı yönlü revizyona en büyük ikinci katkıyı yapan ülke oldu.

Ukrayna gayri safi yurt içi hasılasında (GSYİH) yüzde 35 daralma öngören IMF, Rusya için bu yüzde 8,5, 2023’te ise yüzde 2,3 küçülme tahmin etti.

Ayrıca Ukrayna için kurum, “Savaş yakında sona erecek olsa bile, can kaybı, fiziki sermayenin yok edilmesi ve vatandaşların kaçışı uzun yıllar ekonomik faaliyeti ciddi şekilde engelleyecektir” dedi.

ABD ekonomisi için 2022 ve 2023 tahminleri yüzde 3,7 ile yüzde 2,3 oldu. Euro Bölgesi’nin yüzde 2,8 ve yüzde 2,3 büyüyeceği öngörülürken yükselen ekonomilerin yüzde 3,8 ve yüzde 4,4 büyüyeceği tahmin edildi. Çin için yüzde 4,4 ve yüzde 5,1’lük büyümeye işaret edildi. Hindistan ise Çin’i geçerek yüzde 8,2 ve yüzde 6,9 büyüme ile ilişkilendirildi.

IMF’in Türkiye için Büyüme ve Enflasyon Tahminleri

IMF’in Türkiye için Büyüme ve Enflasyon Tahminleri
KAYNAK: IMF

IMF, Türkiye için 2022 yılı büyüme tahminini yüzde 3,3’ten yüzde 2,7’ye indirdi. Kurumun 2022 sonu enflasyon tahmini ise yüzde 60,5 oldu. 2023 tahmini yüzde 37,2 olarak belirtildi.

Yayımlanan son enflasyon verileri Türkiye’de enflasyonun Mart ayında yüzde 60’ın üzerine çıkarak 20 yılın rekorunu kırdığını göstermişti.

Bunun yanı sıra 2022 yıl sonu için işsizlik tahmini 11,3, 2023 sonu için yüzde 10,6’ya işaret etti. Raporda Türkiye’de cari dengenin gayri safi yurt içi hasılaya oranının 2022’de eksi yüzde 5,7 olacağı 2023’te eksi yüzde 2’ye düşeceği söylendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.