Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Bankası Büyüme Tahminini Düşürürken Daha Fazlası Yolda

Dünya Bankası, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline vurguyla küresel büyüme tahminini düşürdü. Önde gelen uzman, daha fazla aşağı yönlü revizyona işaret etti.
Dünya Bankası Büyüme Tahminini Düşürürken Daha Fazlası Yolda
HABER GİRİŞ

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, bugün yaptığı açıklamada, kurumun 2022’deki küresel büyüme tahminini önceki yüzde 3,2’ye düşürdüğünü söyledi. Önceki tahmin yüzde 4,1’di.

Aşağı yönlü revizyonun Rusya ve Ukrayna’yı içeren Avrupa ve Orta Asya’nın görünümündeki kesinti tarafından yönlendirildiğini belirtti. Bu yıl için küresel tahminin, 2021’deki yüzde 5,7’lik genişleme ile karşılaştırıldığını ekledi.

Allianz’ın baş ekonomi danışmanı Mohamed El-Erian, Dünya Bankası’nın tahminini düşürdüğünü belirterek önümüzdeki aylarda daha fazla revizyon beklendiğini belirtti. Aynı zamanda IMF’nin ekonomik görünümünde de aşağı yönlü revizyonlara işaret etti.

Dünya Bankası Başkanı: Krize Yanıt Büyük!

Aktarılan bilgilere göre Malpass, bankanın mevcut mali yılda aşı alımı ve dağıtımı için 11 milyar dolar taahhüt ettiğini belirterek Haziran 2021’de sona eren mali yılda toplam Covid-19 harcamasının 157 milyar dolara ulaşacağını kaydetti.

Aynı zamanda Malpass, bankanın 170 milyar dolarlık yeni bir 15 aylık kriz müdahale finansman hedefi hazırladığını söyledi. Bunun 50 milyar dolarının önümüzdeki 3 ay içinde kullanılacağını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Yeni kriz paketinin gıda güvensizliği, mülteci krizi ve Ukrayna’daki savaşla ilgili ekonomik stresin ele alınmasına yardımcı olacağını sözlerine ekledi. Krizin devam etmesi göz önüne alındığında, bunun devam eden, büyük bir kriz yanıtı olduğunu dile getirdi.

Malpass’ın açıklamaları; gıda güvenliği, enflasyon, borç ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ön plana çıkacağı bu hafta Washington’da gerçekleşecek Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası bahar toplantılarının öncesinde geldi.

Borç konusunda da değinen Dünya Bankası Başkanı, düşük ve orta gelirli ülkeler için borç krizinin 2022’de daha da kötüleşmesini beklediğini söyledi.

En büyük ekonomilerin, borca batmış gelişmekte olan ülkelerin alacaklılarını yeniden yapılandırmalarına yardımcı olacak bir plan üzerinde yavaş ilerleme kaydedildi ve bu yıl 35 milyar dolarlık bir fatura geliyor.

Bankanın, temerrüt tehlikesi altındaki ülkelerin borçlarını yeniden düzenlemek için 20 zengin ulustan oluşan G20’ye iyileştirme çağrısını tekrarladı. Ülkelerin ciddi mali stres altında olduğunu ve düşük gelirli ülkelerin yüzde 60’ının zaten borç sıkıntısı içinde veya bu konuda yüksek risk altında olduğunu vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın