Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İkinci El Araç Pazarında Ağustos Satışları Sınırlı Oldu

İkinci el otomobil piyasasını regüle etmek için alınan kararlar pazarda fiyatları düşürürken satışlarda da etkili oldu. Ağustos’ta ikinci el araç satışlarında artış yüzde 1’i görmedi.
İkinci El Araç Pazarında Ağustos Satışları Sınırlı Oldu
Yorum

Ticaret Bakanlığı’nın getirdiği yasaklarla geçen aydan itibaren fiyat düşüşüne şahit olan ikinci el araç pazarında satışlardaki artış sınırlı oldu. Indicata’nın ikinci el online pazarı için hazırladığı son verilerde, Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında satışlardaki artış yüzde 1’in altında kaldı.

İkinci el online araç pazarında Ağustos ayında 125 bin 935 adet satış yapılırken araç fiyatlarındaki artış aylık bazda yüzde 0,82 oldu.

Online ortamda geçen ay 360 bin 445 kurumsal ilan yayına çıktı. İlan sayısındaki artış yıllık yüzde 18 olarak kayda geçti.

Ağustos ayında ilana çıkan araçların yüzde 35’e tekabül eden 125 bin 935 adedi satıldı. Satılan araçlar arasında yüzde 82’lik payı otomobiller ve yüzde 18’lik payı hafif ticari araçlar oluşturdu.

Ocak-Ağustos 2023 dönemindeki toplam rakamlar ele alındığında ise geçen yılın aynı dönemine göre ilan adedi yüzde 5, satış adetleri yüzde 13 arttı. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu