Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İkinci El Otomobil Fiyatları 2021’den Bu Yana Nihayet Düştü!

İkinci el otomobil satışları ve fiyatları uzun bir sürenin ardından ilk kez düşüşe geçti. Uzmanlar konuyu değerlendirdi. İşte detaylar;
İkinci El Otomobil Fiyatları 2021’den Bu Yana Nihayet Düştü!
HABER GİRİŞ

Yüksek enflasyon oranları, artan maliyetler ve vatandaşların alım gücünün zayıflamasıyla otomobil fiyatları oldukça yükselmişti. 2021’den bu yana ilk kez ikinci el otomobil fiyatlarında düşüş gözlemlendi. Tedarik sorunlarının azalması ve otomotiv piyasasındaki yavaşlama araç fiyatlarının düşmesine ortam hazırladı.

Ekonomim’den Aysel Yücel’in haberine göre Ağustos ayı başından bu yana ikinci el otomobil fiyatlarında yüzde 3 düşüş görüldü. Otomotiv veri ve analiz şirketi Cardata CEO’su Hüsamettin Yalçın, seçimden bu yana ikinci el satışlarında bir düşüş gördüklerini, bunun hala devam ettiğini söyledi.

“Sıfır Araç Bulmak Kolaylaştı”

Satışlardaki daralmanın Temmuz sonu itibariyle fiyatlara yansıdığını, bunun en büyük nedenlerinin sıfır araç bulunurluk sorununun azalması ve ikinci ele olan talebin düşmesi olduğunu açıkladı.

EBS Danışmanlık verilerine göre ikinci el otomobil satışları ilk kez Haziran ayında düşüşe geçti. Satışlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 azaldı ve 710 bin adet olarak gerçekleşti. EBS’den Genel Müdür Erol Şahin, Temmuz ay satışlarında artış olsa da rakamların Haziran ayı altında olacağını paylaştı.

“Düşüş Yaz Boyunca Devam Eder”

Şahin, artan fiyatların vatandaşın alım gücünü aştığını ifade etti ve sıfır araç alabilenlerin yüzde 10’luk belli bir kitle olduğunu aktardı. Alışların yüzde 60’ını 10 yaş üzeri otomobillerin oluşturduğunu dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Otomerkezi CEO’su Muhammed Karakaş ise Eylül 2021’den bu yana ikinci el otomobil fiyatlarında ilk kez düşüş görüldüğünü,, bunun 15 Eylül’e kadar sürebileceğini belirtti.

Carvak CEO’su Mehmet Çelikol, döviz ile ikinci el fiyatlarını kıyasladıkları endeksin 2023’ün ilk yarısına göre yüzde 140’lara kadar arttığını aktardı. Fiyatların döviz bazlı düşüşünün beklentileriyle paralel olduğunu söyledi.

Temmuz’da ve Ağustos’taki düşüşlerin bekledikleri bir düşüş olduğunu kaydeden Çelikol, Eylül ile birlikte geçen yıllarda görüldüğü gibi talepte tekrar bir artış görmeyi beklediklerini paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.