Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İTO ve ATO Başkanları: İkinci El Araç Piyasasında Sorun Çözüldü

İTO ve ATO Başkanları, otomobil sektöründe kayda geçen fahiş fiyat, stok ve erişim sorunlarına getirilen regülasyonları değerlendirdi. İş dünyasının değerlendirmeleri haberde;
İTO ve ATO Başkanları: İkinci El Araç Piyasasında Sorun Çözüldü
HABER GİRİŞ

Yüksek enflasyon ve düşük faiz politikası karşısında yatırım aracı haline gelen otomobil sektörünü kıskaca alan Ticaret Bakanlığı’nın getirdiği satış yasakları ikinci el araç piyasasında kendini göstermeye başladı.

İkinci el pazarında oluşan köpüğün alındığı değerlendirmesini yapan iş dünyası, gelen önlem ve yasakların piyasada karşılık gördüğüne dikkat çekti.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın göreve gelir gelmez araç piyasasındaki fahiş fiyat hareketlerini hedefe almasını değerlendiren İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Bakan Bolat’ın aldığı öncü tedbirlerin piyasaları regüle ettiği ve reel sektörün ihtiyaçlarına cevap verdiği yorumunu yaptı.

Avdagiç, “Ticaret Bakanlığı ile özel sektör arasındaki iş birliği bu süreçte birçok somut sonuç verdi. Bakanlığın aldığı tedbirler, yerli üretimin yaygınlaştırmasını, insanımızın gücünü ekonomiye ve ticarete entegre etmesini teşvik etti” dedi.

Piyasada fiyat dalgalanmasının sosyolojik bir olgu olduğu çıkarımında bulunan İTO Başkanı şöyle konuştu:

GCM Yatırım Banner

“Bakanlığımızla bu olgunun sebeplerinin ortadan kaldırılması noktasında yakın çalışma içindeyiz. Bakanlıkla KOBİ’lerin ihracat yapma kapasitelerinin geliştirilmesi için ortak çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle hizmet ve mikro ihracat yapan firmalarımızın dünyayla rekabetini sağlamak amacıyla yeni bir süreç gerçekleştiriyoruz.”

ATO Başkanı: Ağustos Ayında Köpük ve Şişirmeler Ortadan Kalktı

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Ticaret Bakanlığı’nın getirdiği düzenlemelerle ikinci el araç fiyatlarında görülen köpük ve şişirmelerin Ağustos ayında ortadan kalktığını söyledi.

İkinci el pazarında görülen sorularla birlikte sıfır otomobilde de şikayetlerin ortadan kaldırıldığını belirterek, “Sıfır otomobilde de erişim sorunu yaşanmıyor. Sahte ilanlar için alınan önlemler ve araç satış sınırlaması gibi uygulamalar da piyasanın dengelenmesinde etkili oldu” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.