Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İhracatçılar Ayakta Kalabilmek için “Çift Kur” İstiyor

İHBİR Başkanı Kazım Taycı, ihracatçının üretimden kopmaması için çağrı yaparak döviz gelirlerinin bozdurulması işleminde kurun en az 40 olarak uygulanmasını istedi.
İhracatçılar Ayakta Kalabilmek için “Çift Kur” İstiyor
HABER GİRİŞ

Türkiye’de ihracatçılar kaygılarını dile getirerek hükümete taleplerini iletti. İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) Başkanı Kazım Taycı, ekonominin mevcut durumuna dikkat çekerek ihracatçıların yaşadığı sorunları paylaştı.

İhracatçılar olarak fiyatlama ve rekabetten dolayı ciddi kaygılar taşıdıklarını söyleyen Taycı, “çifte kur” uygulaması getirilmesini talep etti.

İhracatçıların döviz gelirlerinin bozdurulması işleminde kurun en az 40 olarak hesaplanmasını istediklerini belirtti. Şu anda 32 seviyelerine yakın işlem gören kurdan müzdarip olduklarını, halihazırdaki kur oranının enflasyonun çok gerisinde kaldığını ifade etti.

10 dolarlık ürünü 11,5 – 12 dolara çıkardıklarında müşteriye neden döviz bazında zam yaptıklarını anlatamadıklarını vurgulayan Taycı, İHBİR olarak 160 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini kaydetti.

İhracatçının dövizini bozdururken çift kur uygulamasına dahil edilmesi gerektiğini aktardı ve “Bizim çok acil 40 TL uygulamasına ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Dolar/TL 5 Nisan saat 14.30 itibarıyla yüzde 0,3 artışla 32 seviyesinde işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın