Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ifo: Alman Ekonomisi Bankacılık Türbülansına Rağmen İyileşiyor

Avrupa’nın en büyük ekonomisinden gelen sinyaller, beklenmedik şekilde iyileşiyor. Kritik veri, piyasa beklentilerini yendi…
Ifo: Alman Ekonomisi Bankacılık Türbülansına Rağmen İyileşiyor
HABER GİRİŞ

Alman ekonomisinde işler iyiye gidiyor. Ifo Ekonomi Araştırmaları Enstitüsü tarafından yayımlanan rapor, görünüme dair iyimser bir tablo çizdi. Ifo iş iklimi endeksi, Mart’ta 93,3’e yükselerek Şubat 2022 sonrası zirveyi kaydetti.

1 yıldan fazla sürenin en yükseğine çıkmasının yanında piyasaların 91 yönündeki beklentilerini de kolaylıkla aştı.

Mart verisi, Şubat’ta da beklenti üstü gelen 91,1 puandaki iş iklimi endeksi üzerine geldi.
Ifo Alman İş İklimi Endeksi
Kaynak: Ifo

Gösterge endeksin yanında alt endekslerde de kayda değer iyileşmeler kaydedildi. Mevcut koşullar alt endeksi 93,9’dan 95,4’e yükselirken beklenti göstergesi aşağı yönlü revize edilen 88,4’ten 91,2’ye ulaştı.

İmalatta endeks önemli ölçüde yükseldi. Şirketler, mevcut iş durumundan belirgin şekilde daha memnundu. Ayrıca beklentilerdeki karamsarlık neredeyse ortadan kalktı.

Özellikle otomotiv, kimya, elektrik mühendisliği ve makine mühendisliği gibi kilit sektörlerde duyarlılık önemli ölçüde iyileşti.

GCM Yatırım Banner

Hizmet sektöründe iş ortamı iyileşmeye devam etti. Daha fazla hizmet sağlayıcının satışların artmasını beklediği görüldü. Ancak neredeyse sabit kalan perakende sektöründe birçok şirket önümüzdeki aylar için karamsar kaldı.

İnşaat sektöründe iş ortamı düzelse de inşaat şirketlerinin mevcut iş durumlarını biraz daha kötü olarak değerlendirdikleri aktarıldı.

Ifo, son raporla ilgili “Bazı uluslararası bankalardaki türbülansa rağmen Alman ekonomisi istikrar kazanıyor” yorumuyla dikkat çekti.

Ifo Ekonomik Araştırma Enstitüsü Başkanı Clemens Fuest, arz darboğazlarının hafifletilmesi ve düşük enerji fiyatlarının ekonomiyi desteklediğini söyledi. Ancak inşaatın zayıf kalmaya devam ettiğini ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın