Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya İş İklimi Endeksi 8 Ayın Zirvesine Çıktı

Avrupa'nın beklenen Ifo verileri açıklandı. Almanya’dan gelen veriler, dün iyimserlik yaratan ekonomik duyarlılık rakamlarını izledi.
Almanya İş İklimi Endeksi 8 Ayın Zirvesine Çıktı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa’nın en büyük ekonomisinden gelen veriler, toparlanma işaretleri göstermeye devam ediyor. Ifo Ekonomi Araştırmaları Enstitüsü tarafından yayımlanan rapora göre Şubat’ta iş iklimi endeksinin önceki aya göre 91,1 puana yükseldi.

Piyasaların takibindeki endeks, Ocak’ta önceki aya göre 1,6 puan artarak 90,2’ye yükselmiş, Haziran 2022 sonrası en güçlü değerine ulaşmıştı.

Şubat ayının beklenen Ifo rakamları, bu haftanın güçlü istatistiklerini izledi. Dün açıklanan ZEW Ekonomik Duyarlılık Göstergesi bir yılın en yükseğine ulaşırken PMI verileri de özel sektörün büyümeye döndüğünü ortaya sermişti.

Ancak bugün yayımlanan enflasyon raporu, Almanya’da fiyat artışlarının yüzde 8,7 ile yüksek kaldığını gösterdi.

Şubat ayının Ifo anketi, Alman ekonomisinin yavaş yavaş zayıf döneminden toparlanma çabalarına işaret etti. Önümüzdeki aylara ilişkin beklentiler önemli ölçüde daha az karamsardı. Beklentiler, 86,4’e kıyasla 88,5’e yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Ancak firmaların mevcut durumlarına ilişkin değerlendirmeleri, 94,1’e kıyasla 93,9’a beklenmedik şekilde gerileyerek biraz kötüleşti.

Bu arada şirketlerin yüzde 45,4’ü tedarik zinciri darboğazlarından şikayet ederken, bu oran Ocak ayındaki yüzde 48,4’ten azdı. Aynı zamanda fiyatları artırmak isteyenlerin oranı geriledi.

Sektörler genelinde, turizm ve konaklama sektörlerindeki iş havası önemli ölçüde iyileşirken sanayide ihracat beklentileri bir miktar geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.