Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da Enflasyon Ocak’ta Beklendiği Gibi Artış Gösterdi

Bugün açıklanan verilere göre Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’da enflasyon yine enerji etkisiyle artış gösterdi.
Almanya’da Enflasyon Ocak’ta Beklendiği Gibi Artış Gösterdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Ocak ayına ait tüketici fiyat endeksi (TÜFE) rakamlarını açıkladı. Nihai okumalara göre enflasyonda hem yıllık hem aylık artış oranı tahminler doğrultusunda geldi. Buna göre Almanya’da enflasyon, Ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,7, bir önceki aya göre ise yüzde 1,0 oranında artış gösterdi.

Harmonize TÜFE yıllık bazda yüzde 9,2, aylık yüzde 0,5 arttı. Almanya’da enflasyon 2022’nin yılının Ekim ayında yüzde 10,4’ü görmüştü. Alınan tedbirlerle Kasım’da yüzde 10,0, Aralık’ta yüzde 8,6’ya geriledi. Ocak’ta ise sınırlı bir yükseliş gösterdi.

Bugün yayımlanan rapora göre enflasyon revize edilmiş haliyle Kasım’da yüzde 8,8, Aralık’ta yüzde 8,1 olarak bildirildi.

Gıda ve Enerji Fiyatları Enflasyonu Yukarı Çekti

Destatis Başkanı Ruth Brand, geçen yılın sonundaki zayıflamanın ardından enflasyonun yüksek seviyede kalmaya devam ettiğini söyledi. Birçok malda ve hizmetlerde giderek artan fiyat yükselişleri gözlemlediklerini, geçen ay özellikle gıda ve enerji fiyatlarının hanehalkı için belirgin bir yük olduğunu aktardı.

Açıklamada, Ukrayna’da savaşın başlamasının ardından enerji ve gıda fiyatlarının gözle görülür şekilde arttığı, bunun da enflasyon üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Enerji ürünlerinde fiyatlar bir önceki yıla göre yüzde 23,1, hanehalkı enerji fiyatları yüzde 36,5, doğal gaz yüzde 51,7, merkezi ısıtma fiyatları yüzde 26, katı yakıt fiyatları ise yüzde 49,6 arttı.

Gıda enflasyonunda yıllık artış oranı yüzde 20,2, enerji ve gıda dışı grupta yüzde 5,6, mal fiyatları yüzde 12,7, tüketim malları yüzde 17, hizmetler yüzde 4,5 oranında artış gösterdi.

Üretime dönük ekonomik seviyelerdeki teslimat darboğazlarının ve fiyat gelişmelerinin enflasyon oranını etkilediği, bunun da diğer mal gruplarının daha pahalı hale gelmesine sebep olduğu bildirildi.

Federal hükümetin fiyat artışını durdurmak için üçüncü yardım paketinden tüketici fiyat endeksine yansıyan önlemler aldığı kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın