Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IEA’dan Petrol Talebi için Son Çeyrekte Kötümser 2023’de İyimser Tahmin

Uluslararası Enerji Ajansı, küresel piyasaların yakından takip ettiği petrol talebine dair yeni tahminlerini paylaştı. Ayrıntılar geliyor…
IEA’dan Petrol Talebi için Son Çeyrekte Kötümser 2023’de İyimser Tahmin
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya-Ukrayna savaşı ve dünya genelinde artan enflasyon, petrol piyasasında da etkilerini hissettiriyor. Uluslararası Enerji Ajansı, (IEA) küresel petrol talebindeki büyümenin ekonomik yavaşlama derinleştikçe bu yılın dördüncü çeyreğinde durma noktasına geleceğini, ancak 2023’te güçlü bir şekilde devam edeceğini bildirdi.

IEA’nın aylık petrol raporunda, “Küresel petrol talebi, bocalayan Çin ekonomisinin ve OECD ekonomilerinde süregelen yavaşlamanın baskısı altında kalmaya devam ediyor” ifadelerine yer verildi.

Ajans bu yılki talep büyümesi tahminini günde 110.000 varil azaltarak günde 2 milyon varile indirirken, 2023 büyüme tahminini günde 2,1 milyon varil olarak korudu.

Petroldeki İyileşme Çin’e Bağlı

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ndeki (OECD) zengin ülkeler bu yıl talepteki artışın çoğunu oluştururken, Pekin’in COVID kısıtlamalarını gevşetmesi koşuluyla, grup dışındaki ülkeler özellikle Çin gelecek yıl büyümeyi destekleyecek.

Çin beklendiği gibi yeniden açılması halinde, OECD üyesi olmayan ülkelerin 2023 kazanımlarının dörtte üçünü karşılayacağı tahmini yapıldı.

GCM Yatırım Banner

Geçtiğimiz aydan bu yana petrol üretimindeki toparlanmanın ardından, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki artışların, Nijerya, Kazakistan ve Rusya’daki üretim kayıplarını telafi ettiği belirtildi.

OPEC tarafından yapılan açıklamada, Ekim ayında itibaren petrol üretiminde günlük 100 bin varil kesinti yapılacağı bildirilmişti. Böylece Eylül ayındaki artış kararından geri adım atılmış olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın