Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

OPEC Kararı Açıklandı: Günlük Üretim 100 Bin Varil Azaltılacak

Dünyanın en büyük petrol üreticileri, petrol fiyatlarını dengeye kavuşturmak için küresel arzda kesinti yapma kararına vardı. İşte detaylar…
OPEC Kararı Açıklandı: Günlük Üretim 100 Bin Varil Azaltılacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve ortakları, üretim kararını belirleyen toplantı sonucunu açıkladı. Alınan karara göre Ekim ayından itibaren üretim, günde 100 bin varil azaltılacak. Dünyanın en güçlü petrol üreticilerinden oluşan grubun, bugün verdiği karar Eylül ayındaki günlük 100 bin varillik artışı geri alması anlamına geliyor.

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaşın yarattığı etkiler, küresel ekonomiyi durgunluğa sürüklüyor. Artan resesyon kaygısı ile Çin’deki sıfır Covid politikası da petrol fiyatlarını baskılıyor.

OPEC ülkelerinin enerji bakanları fiyatlardaki düşüşü frenlemek ve piyasaya yeniden istikrar kazandırmak için üretimi bir miktar azaltma kararının yerinde olacağını düşündü.

ABD Başkanı Joe Biden, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamalarda, petrol fiyatlarının tüketiciler üzerindeki yükü hafifletmek için üretim artışı yapılması çağrısında bulunmuştu.

Petrol devleri şirketler Biden’ın bu çağrısına karşı çıkarken Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, gerekirse üretimi artırmaya hazır olduklarını söylemişti.

OPEC Kararı Sonrası Fiyatlar Yükseldi

Piyasalarda arzın azalacağına yönelik beklentilerin oluşması, fiyatlarda anında etkisini gösterdi. OPEC kararı sonrasında Brent petrolün varili yüzde 3’ün üzerinde değer kazanarak 97,27 dolara yükseldi.

ABD türü ham petrol ise yüzde 3,5 yükselişle 90 doların üstünü test etti. Fiyatlar üretim kararı öncesinde de yüzde 2,5’lik artış yönünde hareket ediyordu.

Fiyatlar önümüzdeki günlerde G7 ülkelerinin Rus petrolü için getirdiği tavan fiyat uygulaması ile İran ve ABD arasındaki nükleer müzakerelere yönelik gelişmelerle yön bulacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%