Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

HSBC’den Yeni Tahmin: Dolar/TL Ne Olacak?

HSBC, Merkez Bankası tarafından atılan son adımların ardından dolar/TL beklentisini yukarı yönlü revize etti. Detaylar geliyor…
HSBC’den Yeni Tahmin: Dolar/TL Ne Olacak?
HABER GİRİŞ

Enflasyondaki artışın sürmesi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) tarafından sıkılaşmaya yönelik atılan adımlar, döviz kurlarında hareketliliğe neden oluyor. Bunun yanında yatırım bankaları da dolar tahminlerini revize ediyor.

Çok uluslu yatırım bankası HSBC, dolar TL tahminini bir kez daha yukarı yönlü revize etti. Son tahmin TCMB’nin ilave sıkılaşma adımları kapsamında kredilerde büyüme sınırını düşürme kararını takip ediyor.

HSBC dolar tahmini
Kaynak: HSBC

HSBC bu kapsamda 2024 yılı için dolar TL tahminini 33 TL’den 36 TL’ye yükseltti. Bankanın analistleri TL’de beklenen değer kaybının, tahmin edilenden daha hızlı olduğunu belirtti. Yeni tahminde Merkez Bankası’nın TL’deki reel değerleme beklentisinin rol oynadığı kaydedildi.

HSBC uzmanları, Türk lirasının değer kazanmasının TCMB’nin enflasyon hedeflemesi kapsamında bir ara hedef haline geldiğine dikkat çekti. TL’nin reel olarak değer kazanma olasılığının yüzde 10 civarında olduğu varsayılıyor.

Dolar kuru halihazırda 31,83 TL’de işlem görüyor ve tarihi zirvesine yakın seviyede bulunuyor. TCMB tarafından geçen ay paylaşılan piyasa katılımcıları anketinde yıl sonu dolar TL tahmini 40,25 TL olarak gerçekleşmişti.

GCM Yatırım Banner

Kaynak: HSBC

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.