Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den Yeni Karar: Kredilerde Sınır Düşürüldü

Merkez Bankası ihtiyaç kredisi ve ticari kredilerde büyüme sınırlarını düşürdü. Sıkı para politikası duruşunu destekleyici yeni adımların detayları şöyle...
TCMB’den Yeni Karar: Kredilerde Sınır Düşürüldü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dün gece saatlerinde ilave sıkılaşma adımlarına yönelik bir basın duyurusu yaptı. Alınan yeni kararlar kapsamında TL ticari krediler için yüzde 2,5 olan aylık büyüme sınırı yüzde 2’ye indirildi.

Aynı şekilde ihtiyaç kredilerinde yüzde 3 olan aylık büyüme sınırının yüzde 2’ye düşürülmesine karar verildi. Taşıt kredilerinde ise yüzde 2 sınırında değişiklik yapılmadı. Böylelikle taşıt hariç kredilerde sınır düşürülmüş oldu.

Kredi büyüme sınırlarına yönelik bu uygulamanın etkinliğini artırmak amacıyla menkul kıymet tesisine ek olarak, kredi büyümesine dayalı zorunlu karşılık tesis edilmesine yönelik çalışmaların devam ettiği söylendi.

Bunların yanında parasal aktarım mekanizmasının güçlendirilmesine yönelik ilave adımlar üzerinde de çalışıldığı söylendi.

Yapılan açıklamada ihracat, yatırım, tarım ve esnaf kredileri ile kamu kuruluşlarına ve deprem bölgesine yönelik krediler bu sınırlamadan muaf tutulmaya devam edileceği belirtildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.