Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hollanda Yeni Teşvik Planına Sahip Olsa da Bu Mario Draghi için Yeterli Değil

Hollanda hükümeti, önümüzdeki yıl için daha fazla ekonomik teşvik planı açıklasa da uzmanlar bunun AMB Başkanı Mario Draghi için yeterli olmayacağını söyledi. İşte detaylar;
Hollanda Yeni Teşvik Planına Sahip Olsa da Bu Mario Draghi için Yeterli Değil
HABER GİRİŞ

Hollanda hükümeti, önümüzdeki yıl için daha fazla ekonomik teşvik planı açıkladı. Ancak ekonomistler, bunun Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’ninki gibi çağrılarda bulunan isimleri memnun etmeyeceğini söyledi.

Sonuçta ECB Başkanı Mario Draghi, bölge ekonomisini desteklemek amacıyla daha fazla harcamaya yapmaya sahip Avrupa ülkelerine buna başlamaları için çağrıda bulunmuştu. AMB kararının ardından konuşan Mario Draghi, teşvik edici duruşların gerekli olduğunu vurgulamıştı.

Ayrıca Hollanda hükümetinin 50 milyar euro değerinde bir yatırım programına sahip olduğunu ve bunun etkinleştirilmesi için iyi bir zaman olduğunu anladığını söylemişti.

Mario Draghi Hollanda Çağrısı Ne var ki Hollanda Maliye Bakanı Wopke Hoekstra, 2020 bütçesi için yaptığı planlarda yeni fonla ilgili hiçbir detay vermedi ve duyuruları en az 2020 başına kadar ertelendi. Bu noktada ING’nin kıdemli ekonomisti Marcel Klok şu sözlerle görüş bildirdi: “Hollanda hükümeti Draghi’nin istediği bazı mali uyarıcıları sağlamıştır. Ancak büyük bir patlama yok. Hollanda 2020’de yatırım fonunu henüz başlatmıyor ve şu anda 50 milyar euro gibi bir miktarı düşünmüyor gibi görünüyor.”

Ancak hükümetin daha sonra bir fon için plan yapma konusunda ciddi göründüğünü göz önüne alarak ileride daha büyüme dostu bir kamu maliyesi yapısına doğru kayma olabileceğini de ekledi.

Hollanda Maliye Bakanı 2020 Bütçe Açıkladı Sonuçta 2020 Hollanda bütçesinin odak noktası, hanehalkının satın alma gücünü arttırmaktır. Bütçe, işgücü gelir vergisini azaltmayı, hanehalkına 3 milyar euro değerinde vergi indirimi verilmesini ve konut piyasası için bir dizi yatırımı kapsıyor.

Maliye Bakanı Hoekstra da gazetecilere; “İnovasyon, bilgi geliştirme ve altyapı alanlarına daha fazla yatırım yapmak için yollar keşfedeceğiz” dedi. BayernLB ekonomisti Stefan Kipar da; “Hollanda muhtemelen Mario Draghi’nin yarattığı baskıya tepki göstermiyor” dedi.

GCM Yatırım Banner

Rabobank’tan bir ekonomist ise genel olarak 2020 bütçe planının Hollanda’daki borçlanmaya karşı politik fikir birliğinden kayda değer bir kaymayı temsil ettiği için pozitif bir gelişme olduğunu dile getirdi. Ayrıca büyümeyi desteklemek amacıyla maliye politikasını kullanması için Almanya üzerindeki baskıyı artırabileceğini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.