Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hizmette Üretici Enflasyonu Ekim’de Rekor Artışı Sürdürdü

TÜİK, hizmet üretici fiyat endeksi verilerini açıkladı. Yıllık artışı yüzde yüzü aşan hizmet üretici enflasyonu, Ekim’de zirveye tutundu.
Hizmette Üretici Enflasyonu Ekim’de Rekor Artışı Sürdürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim ayı hizmet üretici fiyat endeksi (H-ÜFE) raporunu paylaştı. Hizmette üretici enflasyonu yüzde yüzü aşan rekor artışları Ekim’de sürdürdü.

TÜİK verilerine göre H-ÜFE Ekim 2022 döneminde bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında yüzde 104,28 oranında artış gösterdi.

H-ÜFE, Eylül ayıyla karşılaştırıldığında Ekim’de yüzde 2,05 arttı. 2021 yılının Aralık ayına göre yüzde 75,79 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 84,03 yükseldi.

Bir önceki raporda yıllık artışında rekoru gören H-ÜFE, Ağustos’ta yüzde 97,2’den Eylül’de yüzde 107,01’e yükselmişti. Eylül’de aylık bazdaki artış yüzde 2,55 olarak kayda geçmişti.

Hizmet ÜFE Ekim
Kaynak: TÜİK

Ulaştırma ve Depolama Hizmetleri Bir Yılda Yüzde 132,35 Zamlandı

Hizmet sektöründeki alt gruplar incelendiğinde Ekim ayında yıllık artışıyla ön sırada ulaştırma ve depolama hizmetleri yer aldı.

Bir önceki yılın aynı ayına göre Ekim’de ulaştırma ve depolama hizmetlerinde yüzde 132,35 oranında artış yaşandı. Ulaştırma ve depolama hizmetlerindeki aylık artış ise 0,83 olarak gerçekleşti.

Konaklama ve yiyecek hizmetlerinde yıllık yüzde 102,21, bilgi ve iletişim hizmetlerinde yüzde 69,01, gayrimenkul hizmetlerinde yüzde 63,28, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetlerde yüzde 85,62, idari ve destek hizmetlerde yüzde 97,74 artış kayda geçti.

Bir önceki ayla karşılaştırma yapıldığında; konaklama ve yiyecek hizmetleri yüzde 1,03, bilgi ve iletişim hizmetleri yüzde 5,26, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetleri yüzde 7,21, idari ve destek hizmetleri yüzde 0,54 arttı. Gayrimenkul hizmetleri ise yüzde 0,49 azaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu