Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hizmet Üretici Enflasyonu Yüzde 100’e Yaklaştı

TÜİK, Ağustos ayına ilişkin hizmet üretici fiyat endeksi verilerini açıkladı. Hizmet üretici enflasyonu zirveye ulaştı. İşte detaylar...
Hizmet Üretici Enflasyonu Yüzde 100’e Yaklaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), hizmet üretici fiyat endeksi (H-ÜFE) Ağustos raporunu yayımladı. H-ÜFE, yıllık bazda yüzde 97,20 oranında artış gösterdi. Temmuz’da Haziran ayındaki rekorundan gerileyen endeks, Ağustos yüzde 100’e yaklaştı.

Endeks Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 4,98 oranında artış gösterdi. Geçen yılın Aralık ayına göre yüzde 67,98’lik, on iki aylık ortalamaya bakıldığında yüzde 72,01’lik artış kaydedildi.

H-ÜFE, Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 7,42, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 90,56 oranında artış göstermişti.

H-ÜFE Yıllık Değişim Oranı Ağustos TÜİK
Kaynak: TÜİK

En Fazla Artış Ulaştırma ve Depo Hizmetlerinde

H-ÜFE’nin yıllık değişim oranlarına bakıldığında en fazla artış yüzde 130,22 ile ulaştırma ve depolama hizmetleri oldu. Sonraki sırada yüzde 88,05’lik artışla konaklama ve yiyecek hizmetleri geldi. Bilgi ve iletişim hizmetleri yüzde 60,54, gayrimenkul hizmetleri yüzde 81,48, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetleri yüzde 70,37, idari ve destek hizmetleri yüzde 83,70 oranında arttı.

Hizmet üretici fiyat endeksinin aylık değişim oranlarında en fazla artış yüzde 5,94 ile gayrimenkul hizmetleri oldu. Sonraki sırada yüzde 5,90 ile ulaştırma ve depolama hizmetleri geldi. Konaklama ve yiyecek hizmetlerinde yüzde 5,48’lik, bilgi ve iletişim hizmetlerinde yüzde 2,34’lük, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetlerinde yüzde 4’lük, idari ve destek hizmetlerinde yüzde 3,30’luk artış kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

En Yüksek Değişim Post ve Kurye Hizmetlerinde

H-ÜFE’de yıllık bazda 19 alt sektör daha düşük, 8 alt sektör daha yüksek değişim gösterdi. En düşük değişim yüzde 36,07 ile hukuk ve muhasebe hizmetleri olurken, en yüksek değişim yüzde 181,20 ile posta ve kurye hizmetleri oldu.

Aylık bazda incelendiğinde H-ÜFE’de 17 alt sektör daha düşük, 10 alt sektör daha yüksek değişim gösterdi. En fazla azalış yüzde 2,32 ile idari danışmanlık hizmetleri olurken, en yüksek değişim yüzde 22,30’la bilimsel araştırma ve geliştirme hizmetleri oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın