Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hizmet Üretici Fiyatlarında Artış Rekordan Geriledi

Hizmet üretici fiyat endeksi, Temmuz ayında da yıllık ve aylık bazda tırmanışını sürdürdü. Habere dair detaylar aşağıda;
Hizmet Üretici Fiyatlarında Artış Rekordan Geriledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hizmet üretici fiyat endeksi (H-ÜFE) Temmuz raporu yayımlandı. Açıklanan verilerde hizmet enflasyonu yükselmeye devam etse de önceki ayın rekorundan geriledi.

Endeks Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 7,42, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 90,56 oranında artış gösterdi. Geçen yılın Aralık ayına göre ise yüzde 60,15, on iki aylık ortalamaya bakıldığında yüzde 66,53’lük artış kaydedildi.

Hizmet üretici fiyat endeksi Haziran ayında yıllık yüzde 91,27 oranında artışla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

H-ÜFE’de yıllık en fazla artış Temmuz’da yüzde 121,28 ile ulaştırma ve depolama hizmetlerinde olurken, onu yüzde 81,72’lik artışla konaklama ve yiyecek hizmetleri izledi.

Hizmet Üfe Temmuz Ayı Yıllık Değişim
KAYNAK: TÜİK

İdari ve destek hizmetleri yüzde 80,34’lük, gayrimenkul yüzde 77,05’lik, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetleri yüzde 60,93’lük, bilgi ve iletişim hizmetleri yüzde 56,29’luk artış kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Bir önceki aya göre bakıldığında H-ÜFE’de en çok artış yüzde 17,11 ile idari ve destek hizmetlerinde gerçekleşti. Onu yüzde 10,23’le bilimsel ve teknik, yüzde 9,59’la gayrimenkul, yüzde 7,58’le bilgi ve iletişim, yüzde 6,82’le konaklama ve yiyecek, yüzde 4,2’le ulaştırma ve depolama takip etti.

H-ÜFE yıllık olarak 19 alt sektör daha düşük, 8 alt sektör daha yüksek değişim gösterdi. En yüksek  değişim yüzde 159,96 ile posta ve kurye hizmetlerinde oldu. Yıllık olarak en az değişim ise yüzde 21,65’lik artışla bilimsel araştırma ve geliştirme hizmetlerinde görüldü.

Aylık olarak ise H-ÜFE’ye göre 11 alt sektör daha düşük, 16 alt sektör daha yüksek değişime uğradı. Aylık yükselişin en fazla görüldüğü sektör yüzde 38,23’le istihdam hizmetlerinde olurken buna karşılık yüzde 25,38’lik azalma programcılık ve yayıncılık hizmetlerinde yaşandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın