Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hizmet Üretici Enflasyonu Şubat’ta Düşüşe Geçti

Ocak ayında yükseliş gösteren hizmet üretici enflasyonu Şubat'ta düşüş seyrine geçti. Detaylar haberde...
Hizmet Üretici Enflasyonu Şubat’ta Düşüşe Geçti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bugün birçok önemli veri açıkladı. Bunlardan biri de hizmet üretici fiyat endeksi (H-ÜFE) raporu oldu. Ocak ayında yükseliş gösteren hizmet üretici enflasyonu, Şubat’ta düşüşe geçti.

Ocak ayında aylık bazda yüzde 15,57, yıllık bazda ise yüzde 82,64 oranında artış gösteren H-ÜFE, Şubat’ta yıllık bazda yüzde 78,86, aylık bazda ise yüzde 1,63 artış gösterdi.

H-ÜFE Şubat raporuna göre bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 17,45’lik, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 89,81’lik artış gösterdi.

H-ÜFE Yıllık Değişim Oranı Şubat 2023 TÜİK
Kaynak: TÜİK

Yıllık Bazda En Fazla Artış Mesleki, Bilimsel ve Teknik Hizmetlerinde Gerçekleşti

Hizmet sektörünün alt detayları incelendiğinde yıllık bazda en fazla artış yüzde 95,48 ile mesleki, bilimsel ve teknik hizmetlerinde gerçekleşti. Sonrasında yüzde 92,97’yle konaklama ve yiyecek hizmetleri, yüzde 84,69 ile idari ve destek hizmetleri, yüzde 787,39’la gayrimenkul hizmetleri, yüzde 73,11 ile bilgi ve iletişim hizmetleri ve yüzde 72,53 ile ulaştırma ve depolama hizmetleri geldi.

Bunun yanında aylık bazda en fazla artış işe yüzde 6,47 ile bilgi ve iletişim hizmetleri oldu.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu dönemde alt sektörlerde yıllık bazda en fazla artış yüzde 127,25 ile istihdam hizmetlerinde gerçekleşirken, en düşük artış ise yüzde 27’yle su yolu taşımacılığı hizmetleri oldu.

Alt sektörler aylık bazda incelendiğinde en fazla artış yüzde 12,19 programcılık ve yayıncılık hizmetleri ile oldu. Bunun aksine hava yolu taşımacılığı hizmetlerinde yüzde 7,46’lık azalış gerçekleşti.

Yıllık H-ÜFE’ye göre 9 alt sektör daha düşük, 18 alt sektör daha yüksek değişim gösterdi. Aylık H-ÜFE’ye göre 14 alt sektör daha düşük, 13 alt sektör daha yüksek değişim gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın