Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hizmet Üretici Enflasyonu Ocak’ta Yükselişe Geçti

Haftanın önemli verileri arasında bulunan Ocak ayı hizmet üretici enflasyonu 3 aylık düşüşün ardından yükselişe geçti. Detaylar haberde;
Hizmet Üretici Enflasyonu Ocak’ta Yükselişe Geçti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt içinin önemli ekonomik verileri arasında yer alan hizmet üretici fiyat endeksi (H-ÜFE) raporu açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından duyurulan rapora göre Ocak ayında H-ÜFE aylık bazda yüzde 15,57, yıllık bazda ise 82,64 oranında artış kaydetti.

Hizmet üretici fiyat endeksi Ocak ayı raporunda bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 15,57, on iki aylık ortalamaya göreyse yüzde 90,32 yükseldi.

TÜİK’in Eylül ayında yıllık bazda yüzde 107,01 artarak rekor seviyeyi gören H-ÜFE, Kasım ayında yıllık 89,94 artarak rekordan gerilemişti. H-ÜFE Aralık 2022’de ise yıllık bazda yüzde 78,72 artarak düşüşüne hız kazandırmıştı.

Hizmet Üretici Enflasyonu Ocak Ayı Yıllık Değişim Grafiği
KAYNAK: TÜİK

Hizmet sektöründeki alt gruplara bakıldığında yıllık olarak konaklama ve yiyecek hizmetleri yüzde 94,60 artışla çok yükseliş gören sektör oldu.

Sektörün yıllık değişimlerde diğer alt hizmet grupları incelendiğinde sırasıyla mesleki, bilimsel ve teknik yüzde 93, idari ve destek yüzde 84,52, ulaştırma ve depolama yüzde 81,30, gayrimenkul yüzde 78,96, bilgi ve iletişim ise yüzde 69,29 oranında artış görüldü.

GCM Yatırım Banner

H-ÜFE En Yüksek Artışı Mesleki, Bilimsel ve Teknik Hizmetlerde Kaydetti

Hizmet sektöründeki alt grupların aylık bazdaki değişimleri incelendiğinde ise mesleki, bilimsel ve teknik hizmetlerinde yüzde 24,20 artarak en çok yükselişin görüldüğü sektör oldu.

Hizmet sektöründeki alt grupların aylık bazdaki değişimleri incelendiğinde ise mesleki, bilimsel ve teknik hizmetlerde yüzde 24,20 artarak en çok yükselişin görüldüğü sektör oldu.

Diğer hizmet sektörleri aylık bazda incelendiğinde ise sırasıyla idari ve destek yüzde 22,07, gayrimenkul yüzde 19,66, bilgi ve iletişim yüzde 13,52, konaklama ve yiyecek yüzde 13,39 ve ulaştırma ve depolama hizmetlerinde yüzde 12,84 artış bildirildi.

Hizmet üretici enflasyonunun yıllık artış oranı 11 alt sektörde daha düşükken 16 alt sektör daha yüksek değişim gösterdiği paylaşıldı.

TÜİK’in Ocak ayı H-ÜFE aylık raporuna bakıldığında 13 alt sektörde daha düşük, 14 alt sektörde daha yüksek değişim gösterdiği açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.