Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hizmette Üretici Enflasyonu Kasım’da Çarpıcı Şekilde Düştü

TÜİK, hizmet üretici fiyat endeksi verilerini paylaştı. Kasım ayı verilerinde enflasyonist baskının hafiflediği görüldü. Artış yüzde yüzün altına geriledi.
Hizmette Üretici Enflasyonu Kasım’da Çarpıcı Şekilde Düştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım ayına ilişkin hizmet üretici fiyat endeksi (H-ÜFE) verilini paylaştı. Enflasyonist baskı hizmet sektöründe kırılma gösterdi. Eylül ayında yıllık artışında rekoru gören H-ÜFE, Ekim ayından itibaren rekordan dönmeye devam ederek Kasım’da yüzde yüzün altına geriledi.

TÜİK verilerine göre H-ÜFE, Kasım 2022 döneminde bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 98,82 oranında artış yaşadı.

H-ÜFE, Ekim ayıyla karşılaştırıldığında Kasım’da yüzde 0,25 arttı. 2021 yılının Aralık ayına göre yüzde 76,24 ve 12 aylık ortalamalara göre ise yüzde 88,69 yükseldi.

Eylül’de yüzde 107,01 ile rekor artış oranına imza atan H-ÜFE, Ekim’de yüzde 104,28 oranında kayda geçmişti.

Kasım ayında baz etkisiyle birlikte enflasyonun artışında hafifleme görülmüş, TÜİK verilerine göre Kasım’da tüketici fiyat endeksi (TÜFE)  yıllık bazda  yüzde 84,39, aylık bazda yüzde 2,88 artış yaşamıştı.

GCM Yatırım Banner
TÜİK H-ÜFE Kasım
Kaynak: TÜİK

Ulaştırma ve Depolama Hizmetleri Artışta Birinci Oldu

Hizmet sektöründeki alt gruplarda görülen artışlar ele alındığında Kasım ayında yıllık artışıyla ön sırada yine ulaştırma ve depolama hizmetleri yer aldı. Ulaştırma ve depolama hizmetleri yıllık bazda yüzde 111,71 oranında yükseldi.

Diğer gruplardaki yıllık artışlar incelendiğinde; konaklama ve yiyecek hizmetleri yüzde 103,81, bilgi ve iletişim hizmetleri yüzde 70,88, gayrimenkul hizmetleri yüzde 87,16, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetleri yüzde 82,11, idari ve destek hizmetleri yüzde 96,25 arttı.

Söz konusu gruplardaki aylık bazdaki artışlara bakıldığında; ulaştırma ve depolama hizmetlerinde yüzde 0,37, konaklama ve yiyecek hizmetlerinde yüzde 1,67, bilgi ve iletişim hizmetlerinde yüzde 2,90 artış yaşandı.

Gayrimenkul hizmetlerinde yüzde 3,39, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetlerde yüzde 1,09, idari ve destek hizmetlerde yüzde 1,05 aylık bazda düşüş kayda geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın