Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hizmet Üretici Enflasyonu Aralık’ta Düşüşüne İvme Kattı

Yurt içindeki beklenen ekonomik verilerden olan hizmet üretici enflasyonu açıklandı. Kasım'da rekordan gerileyerek Aralık'ta düşüşünü sürdürdü. İşte detaylar;
Hizmet Üretici Enflasyonu Aralık’ta Düşüşüne İvme Kattı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün Aralık ayına ilişkin hizmet üretici fiyat endeksi (H-ÜFE) raporunu yayımladı. Aralık 2022’de H-ÜFE bir önceki aya kıyasla yüzde 1,41, bir önceki senenin aynı ayına göreyse yüzde 78,72 arttı.

TÜİK tarafından açıklanan rapora göre hizmet üretici fiyat endeksinin on iki aylık ortalamasında yüzde 89,94 artış görüldü.

Eylül ayında yıllık bazda yüzde 107,01 artarak yeni rekorunu kaydeden H-ÜFE, Kasım ayında yüzde 98,82 oranındaki artışla rekordan geriledi.

Hizmet sektörünün alt grupları incelendiğinde yıllık olarak konaklama ve yiyecek hizmetlerinde yüzde 89,99 artış kaydedilerek, en çok yükseliş gören sektör oldu.

H-ÜFE Aralık Ayı Yıllık Değişim Oranları
KAYNAK: TÜİK

Yıllık artışlardaki diğer alt gruplara bakıldığında sırasıyla idari ve destek hizmetlerde yüzde 80,43, ulaştırma ve depolama hizmetlerinde yüzde 80,17, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetlerde yüzde 78,58, gayrimenkul hizmetlerinde yüzde 73,24, bilgi ve iletişim hizmetlerinde ise yüzde 63,97 artış bildirildi.

GCM Yatırım Banner

H-ÜFE Yıllık Bazda 15 Alt Sektörde Yüksek Değişim Gösterdi

Aylık bazda incelendiğinde ise konaklama ve yiyecek hizmetlerinde yüzde 3,27 artarak, en çok yükselişin görüldüğü sektör oldu.

Diğer sektörler aylık bazda incelendiğinde ise sırasıyla mesleki, bilimsel ve teknik hizmetlerde yüzde 2,84, ulaştırma ve depolama hizmetlerinde yüzde 1,08, idari ve destek hizmetlerde yüzde 0,95 artış olduğu paylaşıldı.

Aylık bazdaki sektör artışlarına karşı gayrimenkul hizmetlerinde yüzde 0,85 azalış olması dikkat çekti.

H-ÜFE’nin yıllık raporu incelendiğinde 12 alt sektörünün daha düşük olduğuna işaret edilirken, 15 alt sektör daha yüksek değişim gösterdiği aktarıldı.

Aylık olarak H-ÜFE’nin verileri kıyaslandığındaysa 16 alt sektörde daha düşük değişim yaşanırken, 11 alt sektörde daha yüksek değişim olduğu belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.