Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hizmet Üretici Enflasyonu Kasım’da Artış Seyrini Bozmadı

TÜİK, raporuna göre Kasım ayında hizmet üretici enflasyonu yıllık ve aylık bazda artışını sürdürdü. Detaylar geliyor...
Hizmet Üretici Enflasyonu Kasım’da Artış Seyrini Bozmadı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kasım ayına yönelik Hizmet Üretici Fiyat Endeksi (H-ÜFE) raporunu açıkladı. Ekim ayında yıllık bazda yüzde 6,99 aylık bazda yüzde 1,21 artan H-ÜFE, Kasım ayında yıllık bazda yüzde 77,36, aylık yüzde 0,46 arttı.

TÜİK raporuna göre H-ÜFE’nin bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 74,89, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 76,01 arttı.

H-ÜFE Yıllık Değişim Oranı Kasım 2023
Kaynak: TÜİK

Endeksin yıllık bazda değişim oranları incelendiğinde en fazla artış yüzde 94,88 ile mesleki, bilimsel ve teknik hizmetlerinde gerçekleşti. Sonrasında yüzde 94,75 ile idari ve destek hizmetleri, yüzde 92 ile konaklama ve yiyecek hizmetleri, yüzde 80,37 ile bilgi ve iletişim hizmetleri geldi.

H-ÜFE’nin aylık bazda değişim oranları incelendiğinde en fazla artış yüzde 2,33 ile bilgi ve iletişim hizmetlerinde oldu. Gayrimenkul hizmetleri sektöründe yüzde 1,78’lik azalış gerçekleşti.

Rapora göre hizmet üretici enflasyonu yıllık bazda 6 alt sektörde düşük, 21 alt sektörde daha yüksek değişim gösterdi. Aylık bazda ise 12 alt sektörde daha düşük, 15 alt sektörde daha yüksek değişim kaydedildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.