Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rapor Yayımlandı! Hizmet Üretici Enflasyonu Arttı mı? Azaldı mı?

Türkiye İstatistik Kurumu, hizmet üretici enflasyonuna yönelik Ekim ayı verilerini yayımladı. Peki enflasyon ne kadar arttı? İşte detaylar…
Rapor Yayımlandı! Hizmet Üretici Enflasyonu Arttı mı? Azaldı mı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bugün yurt içi piyasalarda açıklanan önem verilerden biri Hizmet Üretici Fiyat Endeksi oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim dönemine ilişkin H-ÜFE raporunu paylaştı. Eylül ayında artış seyrini bozmayan endeks, Ekim ayında yıllık bazda yüzde 76,99 aylık bazda yüzde 1,21 arttı.

TÜİK raporunda H-ÜFE’nin bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 74,08, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 77,10 arttığı saptandı.

H-ÜFE Yıllık Değişim Oranı Ekim 2023
Kaynak: TÜİK

Endeksin yıllık bazda değişim oranları incelendiğinde en fazla artış yüzde 95,10 ile idari ve destek hizmetlerinde gerçekleşti. Sonrasında yüzde 94,90 ile konaklama ve yiyecek hizmetleri geldi.

H-ÜFE’nin aylık bazda değişim oranları incelendiğinde en fazla artış yüzde 4,52 ile mesleki, bilimsel ve teknik hizmetlerinde saptandı. Sonrasında yüzde 3,03 ile bilgi ve iletişim hizmetleri geldi.

Rapora göre hizmet üretici enflasyonu yıllık bazda 7 alt sektörde daha düşük, 20 alt sektörde daha yüksek değişim gösterdi. Aylık bazda ise 6 alt sektörde daha düşük, 21 alt sektörde daha yüksek değişim kaydedildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.