Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hissesi Tat Vermeyen O Şirket Dünyanın En Büyük Tesisini Kurdu

28 Mart’ta endeksteki güçlü yükselişe eşlik edemeyen Şişecam, KAP üzerinden 145 milyon dolarlık yatırımı hakkında açıklama yaparak yatırımcıları bilgilendirdi.
Hissesi Tat Vermeyen O Şirket Dünyanın En Büyük Tesisini Kurdu
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da hisse performansı açısından BIST 100 endeksinin çok altında kalan Şişecam (SISE), Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden kritik yatırım açıklamasını paylaştı.

Şirket, Eskişehir cam ambalaj tesisindeki 198 bin ton/yıl brüt üretim kapasiteli 5. fırının 28.03.2024 tarihinde ateşlendiğini belirtti. Türkiye’de ve dünyada büyüyen cam ambalaj pazarında artan ürün ihtiyacına cevap verilmesi amacıyla 145 milyon dolarlık yatırım yapıldığı aktarıldı. Bu yatırımla birlikte şirketin küresel cam ambalaj brüt üretim kapasitesinin 3,3 milyon ton/yıl’a ulaştığı paylaşıldı.

Dünyanın En Büyük Tesisi

Söz konusu yatırım ile tek yerleşkede 5 fırın ve 24 hatla dünyanın en büyük cam ambalaj tesisi haline gelen Eskişehir tesisinin 127 kişiye ek istihdam sağlayacağı duyuruldu.

Ayrıca Eskişehir’de cam ev eşyası tesisindeki soğuk tamirin ortalama 29 milyon dolar yatırım ile tamamlanması sonrasında Eskişehir’deki cam ev eşyası işkolu brüt üretim kapasitesinin 190 bin ton/yıl’a ulaştığı ifade edildi. Bu alanda yapılan yeni yatırım ile 246 kişiye ek istihdam sağlanacağı kaydedildi.

Şişecam, yapılan yatırımlar sonucunda Eskişehir tesisinin cam ambalaj ve cam ev eşyası iş kollarında yaklaşık 1 milyon ton/yıl brüt kapasiteye ulaştığı bildirildi. Bu tesisin dünyanın tek yerleşkede en büyük entegre cam üretim noktası haline geldiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Hissesi Tat Vermeyen O Şirket Dünyanın En Büyük Tesisini KurduKaynak: Paratic Piyasalar

2023 yılını 45,8 TL’den tamamlayan ve yaklaşık 3 aylık sürecin ardından 45,4 TL seviyesinde olan Şişecam hisseleri, yıllık bazda yüzde 81 yükselen BIST 100 endeksine eşlik edemedi ve yıllık yüzde 5 değer kazandı. 19 Şubat’ta 54,2 TL’ye kadar çıkan ve devamında gelen satışlarla negatif hareket eden SISE, endeksin yüzde 3 yükseldiği günde yüzde 1 artışla kapanışını 45,4 TL’den yaptı. Hissede haftalık yüzde 3,4, aylık yüzde 10,3 oranında değer kaybı görüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.