Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hinman Belgeleri Tüccarlarca Sindirildikçe XRP Kayıpları Artıyor

Tüccarlar, Hinman belgelerini sindirdikçe Ripple ağının yerel tokenı XRP'nin kayıpları artıyor. Fiyat nereye gidebilir? Detaylar haberde;
Hinman Belgeleri Tüccarlarca Sindirildikçe XRP Kayıpları Artıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Ripple ağının yerel tokenı XRP’nin fiyatı, piyasa katılımcılarının haftanın başlarında paylaşıma açılan Hinman belgelerinin içeriğini sindirmesiyle Salı günü kaydedilen 0.5649 dolardan bu yana yüzde 17 civarında düşüş gösterdi.

Ripple’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı açtığı davanın kilit güvencelerinden biri olan bu belgeler, dahili mesajları, SEC yöneticileri arasındaki e-postaları ve merkezi olmayan kripto varlıkların menkul kıymet olarak kabul edilmeleri için nasıl olması gerektiğine dair düzenleyicinin duruşuna ilişkin ayrıntılı içeriğe sahip olmasıyla önem kazandı.

SEC ve Ripple arasındaki dava, XRP fiyatını hareket ettiren ana unsurlardan biri olarak önemini koruyor. Başlangıçta, Hinman belgelerinin yayınlanması, Ripple’ın amacını desteklediği için XRP’nin toparlanmasına neden oldu. Ancak yatırımcılar belgeleri sindirdikten sonra belirsizlik ve korku, ilk coşkuya nazaran ağır bastı ve altcoin fiyatında düşüşe yol açtı.

XRP fiyatı, haber yazımı itibarıyla 0.48 dolar civarında işlem görüyor.

Hinman Belgelerinin Paylaşımı Şüphe Uyandırıyor

Hinman belgelerinin kamuoyuyla paylaşılması, kripto topluluğunda XRP’nin menkul kıymet olup olmadığı konusunda bir tartışma başlattı.

Ayrıca, diğer yasal belgeler, Ripple’ın XRP’yi listelemek için borsalara milyonlarca dolar ödediğini öne sürüyor. Bu suçlamalarla karşı karşıya kalan Ripple CTO’su David Schwartz, iddiaları reddetti ve bunu “iddiaların gerçekmiş gibi yanlış beyan edilmesi” şeklinde yorumladı.

Xrp Tweet
Kaynak: Twitter / ScamDetective5

XRP FiyatI Daha Düşecek mi?

Analist Ekta Mourya’ya göre teknik açıdan bakıldığında, altcoin daha fazla fiyat düşüşü için hazır görünüyor. XRP fiyatı halihazırda 15 Mart 2023’te başlayan bir yükseliş trendinde. O zamandan beri, 29 Mart’taki 0.5843 dolarlık zirvesine tırmanma girişimlerinde bulundu ve Hinman belgelerinin yayınlandığı Salı günü 0.5649 dolar seviyesine kadar yükseldi.

XRP fiyatı şu anda iki uzun vadeli üstel hareketli ortalamanın (EMA) altında bulunuyor. (10 günlük ve 50 günlük EMA sırasıyla 0.5061 dolar ve 0.4871 dolar). Bu iki seviye, fiyat iyileşmeye başladığında altcoin için direnç görevi görebilir. Bir sonraki kilit direnç seviyesi ise XRP fiyatının 2023 Nisan ortasından beri altında kaldığı 0.4912 dolar seviyesi olarak görünüyor.

RcgIfg7t Xrp Fiyat Grafigi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

0.4509 dolardaki 200 günlük EMA ise XRP için önemli bir destek seviyesi olarak dikkat çekiyor. Varlığın, Mart ayının en düşük seviyelerinden 0.5843 dolar zirvesine tırmanışının yüzde 50 ve yüzde 61,8 Fibonacci seviyeleri, XRP için sırasıyla 0.4708 dolar ve 0.4440 dolar olmak üzere iki önemli destek pozisyonunda bulunuyor.

Analist, trend çizgisinin altında kesin bir kapanışın, muhtemelen XRP’de düşüş eğiliminin tersine döndüğünü doğrulayacağına dikkat çekiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%