Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Halka Arza İlgi Azaldı mı? Endekslerde Denge Değişti!

Hafta boyunca izlenen veriler, halka arzlara olan ilgide yavaşlamayı gösterirken, bankacılık endeksi yükselişi ile dikkat çekti.
Halka Arza İlgi Azaldı mı? Endekslerde Denge Değişti!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsada yatırımcıların ilgisi her geçen gün artmaya devam ederken, veriler endeks bazında değişimler olduğunu gösteriyor. BIST 100 endeksi bu hafta 7500 puan bölgesinden toparlandı ve 8000 puan seviyesine yaklaştı. Endeks haftayı 7993 puan seviyesinden kapattı.

Merkez Bankası verilerine, yabancı yatırımcının girişi ile beraber bankacılık endeksi başta olmak üzere pek çok şirkete ilgiyi artırdı. Yatırımcıların gözdesi olan halka arzlarda ise bu hafta sert hareketler yaşandı.

Yabancı yatırımcı davranışları halka arz endeksinin diğer endekslere kıyasla geri kalmasına neden oldu. Bu hafta halka arz edilen hisselerde tavan sayısı 1’e kadar indi. 2023’te bugüne kadar 53 şirket halka arz oldu ve borsada işleme açıldı.

Uzmanlara göre son dönemde TL varlıklara yabancı ilgisinin artması, halka arzları olumsuz etkiliyor. Aralık ayının başından itibaren en uzun seri 6 gün tavan serisi ile Şeker Yatırım’da görüldü. Diğer şirketlerde tavan serisi çok daha kısa oldu.

XBANK grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Bu yıl içerisinde halka arz olan pek çok şirket ise tavan serilerinin ardından, borsaya giriş seviyelerine geri dönmüş durumda. Halka arz endeksi de bu ay yüzde 6,31, bu hafta ise yüzde 5’e yakın kayıp yaşarken, bankacılık endeksi ise aylık bazda yüzde 12,5, haftalık bazda ise yüzde 9’un üzerinde yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Borsada gelecek hafta en çok takip edilecek konu Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Perşembe günü yapılacak faiz kararının açıklanacağı toplantı olacak. Toplantıda faiz kararı çıkıp çıkmayacağı ya da çıkarsa bunun hangi oranda olacağı merak ediliyor.

Ekonomistlerin katıldığı yakın tarihli bir ankette, TCMB’nin faiz oranın yüzde 40’tan yüzde 42,50 seviyesine çıkaracağı görüşü hakim oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.