Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’nin Aralık’ta Faiz Kararı Ne Olacak? Ekonomistler Tahmin Etti

Yıl sonuna yaklaşırken TCMB’nin Aralık ayında alacağı faiz kararı hangi yönde olacak. İşte ekonomistlerin haftaya açıklanacak faiz oranına yönelik tahminleri...
TCMB’nin Aralık’ta Faiz Kararı Ne Olacak? Ekonomistler Tahmin Etti
HABER GİRİŞ

Kasım ayında politika faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 40’a çıkarma kararı alan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), Aralık ayında yapacağı hamle merakla bekleniyor. Faiz kararının açıklanmasına sayılı günler kalmışken ekonomistlerden tahminler gelmeye başladı.

Foreks Haber’in anketine katılan 22 ekonomistin tamamı TCMB’nin Aralık ayında faiz artışına gideceğini öngörürken, yüzde 40’tan yüzde 42,50 seviyesine çıkacağı tahmin edildi.

Ekonomistlerin en yüksek tahmini yüzde 45,00 olarak kayda geçti. 21 ekonomist 250 baz puanlık artış, 1 ekonomist ise 500 baz puanlık artış olacağını tahmin etti.

Bunun yanında 15 ekonomistin 2024 yıl sonu faiz tahmini yüzde 40 oldu. Yıl sonu faiz tahminlerinde maksimum beklenti yüzde 50,00 olurken, minimum beklenti ise yüzde 25,50 oldu.

“Faiz Artışının Tamamlanacağına Dair Bir Algı Var”

Konuya değerlendirmede bulunan Global Menkul Değerler Ekonomisti Özlem Mutcan Elbaşı, TCMB’nin 23 Kasım’daki PPK metnine atıfta bulunarak, Haziran ayından beri paylaştığı metinlerden farklı olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Elbaşı, son metinde gerekli parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığı mesajı verildiğini aktararak, “Aslında önümüzdeki bir veya birkaç ay içinde faiz artışının tamamlayacağına dair bir algı oluşturuyor. Bu sebeple Aralık’ta bir faiz artışı olmasını ve bu faiz artışının son aylarda yapılan 500 baz puanlık artışlara kıyasla daha ılımlı olacağını tahmin ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Asgari ücrete gelecek artışın yeni yıl ile birlikte tüketim kalemlerine zam gelebileceğini ve bunun da enflasyonda yukarı yönlü baskı oluşturabileceğini paylaştı.

Ocak ayında bir faiz artışı daha yaparak faizleri yüzde 45’e sabitlemesinin beklendiğini dile getirdi.

Merakla beklenen faiz kararı 21 Aralık Perşembe günü saat 14.00’da açıklanacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın