Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Halka Arz Şirketleri FTSE Endekslerine Girmeyi Başardı

Son dönemin halka arz şirketleri FTSE Russell tarafından hesaplanan endekslere girmeyi başardı. İşte 6 halka arz şirketinin dahil edildiği endeksler;
Halka Arz Şirketleri FTSE Endekslerine Girmeyi Başardı
HABER GİRİŞ

Son birkaç yılda Borsa İstanbul’da hakim bir başarı elde eden halka arzlar, küresel endekslerin listelerine girmeyi başarıyor. Başarılı halka arzlar son olarak Şubat ayında Morgan Stanley Capital International (MSCI) tarafından hesaplanan endekslere dahil olmuştu. Şimdi de 6 halka arz şirketi FTSE endekslerine dahil oldu.

FTSE Russell tarafından hazırlanan FTSE Küresel Hisse Senedi Endeksleri’nde çeyrek bazlı değişiklikler 24 Mayıs Cuma günü yayımlandı. İnternet sitesi üzerinden açıklanan değişikliklere göre; Mid Cap Endeksi’ne Agrotech (AGROT) ve Tab Gıda (TABGD) eklendi.

İki hissenin endekse dahil edilme nedeni ise halka arz olarak açıklandı.
AGROT ve TABGD FTSE Endeksleri
Kaynak: FTSE Russell

Agrotech 23 Kasım 2023’te ve Tab Gıda 26 Ekim 2023 tarihinde borsada işlem görmeye başlamıştı. Agrotech borsaya girdi andan itibaren büyük yatırımlar yaparak yatırımcısının yüzünü güldürmeyi ve son dönemin en başarılı halka arzlarından olmayı başardı.

Agrotech ve Tab Gıda’nın FTSE All World ve FTSE All-Cap endekslerine eklendiği de görüldü. İki şirketin hisseleri 13 Şubat 2024’te MSCI Small Cap endeksi içinde yer alan MSCI Türkiye Endeksi’ne de dahil edilmişti.

FTSE’nin Micro Cap Endeksi’ne ise Batı Ege GYO (BEGYO), Mhr GYO (MHRGY), Meka Beton (MEKAG) ve Tureks Turunç Madencilik (MARBL) hisseleri eklendi.

GCM Yatırım Banner

Batı Ege GYO ve Mhr GYO tavan serisini çok uzun sürdüremeyen ve hatta halka arz fiyatının altında seyreden halka arzlar olarak dikkat çekiyor. Meka Beton hisse kazançlarını korumaya devam ederken, Tureks Turunç Madencilik hisselerinde de zayıf bir performans gözleniyor.

Bu hisselerin de ekleme nedeni halka arz olarak belirtilirken, 10 Haziran 2024 itibarıyla endeks değişikliklerinin uygulamaya geçeceği belirtildi.

FTSE Russell Küresel Hisse Senedi endekslerinde Türk şirketleriyle ilgili son büyük değişikliği 19 Şubat gününde açıklamıştı. FTSE Russell Global Large Cap endeksinden Aksa Enerji çıkarılırken, Anadolu Grubu, Borusan Boru, Kiler Holding, Migros, Otokar ve Politeknik Metal eklenmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.