Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MSCI Türk Hisse Seçimini Yaptı! İşte Değişiklikler

MSCI tarafından hisse senedi endeksleri yeniden gözden geçirildi ve değişiklikler açıklandı. İşte MSCI'nın seçtiği ve sildiği Türk hisselerinin isimleri:
MSCI Türk Hisse Seçimini Yaptı! İşte Değişiklikler
HABER GİRİŞ

Morgan Stanley Capital International (MSCI) tarafından hayata geçirilen ve dünya genelinde borsaların performansını gösteren endeksler gözden geçirildi. Dün yapılan değişikliklere göre Türk hisse senetlerinden bazıları endekslere dahil olurken, bazıları endekslerden çıkarıldı.

Yapılan değişikliklerin ilkinde MSCI Global Standard endeksleri içinde yer alan MSCI Türkiye Endeksi’ne Coca Cola İçecek hisselerinin (CCOLA) eklenmesi vardı. Aynı endeksten Hektaş (HEKTS) ve Koza Altın (KOZAL) hisselerinin çıkarıldığı bilgisi paylaşıldı.

Bir diğer değişiklik ise MSCI Small Cap endekslerinde gözlendi. Bu endeks kapsamındaki Türkiye endeksinde ise 9 hissenin eklendiği 1 hissenin çıkarıldığı bilgisi verildi.
MSCI Türk Endekslerinde Ekleme ve Çıkarma
Kaynak: MSCI

MSCI Small Cap Türkiye Endeksi’ne dahil olan şirketlerden 5 tanesinin yeni halka arz olan şirketlerden olması dikkat çekti. Kocaer Çelik 2022 yılında halka arz olurken, Agrotech Yüksek Teknoloji, Katılımevim, Reeder Teknoloji ve Tab Gıda 2023 yılı halka arzları arasında yer alıyordu.

2022 – 2023 yılının halka arzlarının dünya genelinde ses getirdiği bir kere daha anlaşılmış oldu. Özellikle Agrotech (AGROT) gibi başarılı bir performansa imza atan şirketlerin dünya genelinde daha fazla endeks kapsamına girmesi tahmin ediliyor.

MSCI Small Cap endekslerindeki değişikliklerin 29 Şubat Perşembe seans kapanışından itibaren geçerli olacağı biliniyor. Bu endekslerin önemi ise hem yerel hem de küresel alanda yatırımcıların Türkiye ekonomisini değerlendirme fırsatı bulmasıdır. MSCI Türkiye Endeksi özellikle büyük ve orta ölçekli şirketleri odağına alırken, şirketlerin piyasa değeri ve nakit akışı üzerinde ne kadar önemli olduğunu da göstermektedir.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.