Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Borsa Hisseleri (6-10 Kasım 2023)

Hafta içerisinde değişen borsa piyasaları ile bu haftanın en çok kazandıran ve kaybettiren borsa hisseleri sayfamızda. Detaylı bilgi için hemen tıklayın!
Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Borsa Hisseleri (6-10 Kasım 2023)
HABER GİRİŞ

Borsa bu hafta Orta Doğu’daki gerilimin artmasına yönelik gelişmeleri takip ederken, yurt içinde açıklanan veriler üzerinde işlem gördü. BIST 100 endeksi geride kalan haftada yatay hareket etti ve rallide elde ettiği kazançları büyük oranda korudu.

Endeks hafta kapanışında 7771 puan seviyesinden işlem görüyordu. Yurt içi piyasalarda takip edilen başlıca veri işsizlik rakamları oldu. Diğer yandan TCMB rezervleri ve Hazine bütçe verileri takip edilen veriler arasında yer aldı.

BIST 100 haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Kasım ayına girilirken borsada haftanın en çok kazandıran ve kaybettiren hisse senetleri şu şekilde oldu.

Haftanın En Çok Kazandıran Borsa Hisseleri

Borsada bu haftanın en çok kazandıran hisse senetleri EUREN, OTKAR ve AKFYE oldu.

1. EUREN Yüzde 18 Kazandırdı – Europen (EUREN)

EUREN haftalık hisse grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsanın yatay seyrettiği haftada yatırımcılara en çok kazandıran hisse senedi EUREN oldu. Hisse senedi haftalık bazda yüzde 18 getiri sağladı. Bu yükseliş EUREN’in değerini 17,93 TL’ye taşıdı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

2. OTKAR Yüzde 11 Kazandırdı – Otokar (OTKAR)

OTKAR hisseleri yeni haftada yüzde 11 yükseliş kaydetti ve borsada en çok kazandıranlardan oldu. Hisse senedi bu yükselişi sonrası 454 TL seviyesine ulaştı

3. AKFYE Yüzde 11 Kazandırdı – Akfen (AKFYE)

Borsada haftanın en çok kazandıran hisse senetlerinden AKFYE kendisine yer buldu. Haftalık bazda yüzde 11 yükselen hisse senedi 20,11 TL’den işlem görüyordu.

4. TCELL Yüzde 10 Kazandırdı – Turkcell (TCELL)

TCELL hafta içinde yüzde 10 yükseliş ile borsadaki hisseler arasında öne çıktı. Hisse senedi bu yükseliş sonrası 55 TL’ye ulaştı.

5. TTKOM Yüzde 9 Kazandırdı – Türk Telekom (TTKOM)

Borsada haftanın en çok kazandıran hisse senetleri arasında TTKOM kendisine yer buldu. Haftalık bazda yüzde 9 yükselen hisse senedi 22,16 TL’ye ulaştı.

Haftanın En Çok Kaybettiren Borsa Hisseleri

Geride kalan haftada BRSAN, BERA ve AGHOL kayıpları ile öne çıkan hisse senetleri oldu.

1. BRSAN Yüzde 12 Kaybettirdi – Borusan (BRSAN)

BRSAN haftalık hisse grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsada geride kalan haftada en çok kayıp yaşayan hisse senedi BRSAN oldu. Hisse senedi haftalık bazda yüzde 12 düştü ve 791 TL’ye kadar geriledi.

2. BERA Yüzde 8 Kaybettirdi – Bera (BERA)

BERA geçen hafta olduğu gibi bu hafa da en çok kayıp yaşayan hisse senetlerinden biri oldu. Düşüşünü sürdüren hisse senedi yüzde 8 geriledi ve 15 TL seviyesinden işlem görüyordu

3. AGHOL Yüzde 7 Kaybettirdi – AG Anadolu Grup (AGHOL)

Geride kalan hafta içerisinde yüzde 7 düşen AGHOL en çok kayıp yaşayanlardan oldu. Hisse senedi bu düşüş sonrası 217 TL’de işlem görüyordu.

4. VAKBN Yüzde 5 Kaybettirdi – Vakıfbank (VAKBN)

Borsada haftanın en çok düşen hisselerinden biri VAKBN oldu. Kaybı yüzde 5’e yakın olan hisse senedi, piyasa kapanırken 16,19 TL seviyesindeydi.

5. CIMSA Yüzde 5 Kaybettirdi – Çimsa Çimento (CIMSA)

Borsada haftanın kaybettirenleri arasında CIMSA da yer aldı. Hisse senedi haftalık bazda yüzde 5’e yakın kayıp yaşadı ve 33 TL’ye geriledi.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Borsada bölünme iyi midir?

  Bir şirket yeni yatırım kaynağı sunmak ve hisselerine talebi artırmak için stratejik olarak hisse bölünmesi yapabilir. Genellikle hisse senedi fiyatı çok yükselen şirketler hisse bölünmesine giderler. Hisse senedi bölünmesi hissenin değerini etkileyen bir durumdur. Bölünen hisselerin değeri, bölündüğü oranda düşer. Şirketler bu bölünmeden olumsuz etkilenmez. Çünkü hisse bölünse bile hisselerin toplam değerinde azalma veya artma olmayacaktır. Amaç hisselere olan aşırı talep nedeniyle yükselen hisse fiyatının, yeniden bölünme ile azaltılıp yatırımcı talebinin artmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla şirket için olumlu bir durumken, fiyatı yüksek olduğu için hisselere ulaşamayan yatırımcılar için de olumlu bir gelişmedir.

 • Hangi hisse senedi yükselişte?

  Borsada genel ekonomi trendine göre yükseliş ve düşüşler gözlenir. Bu noktada hangi hisse senedinin yükselişte olduğunu belirlemek için borsa takip ekranlarını kullanırız. Borsa hisseleri aşırı düşüş ve yükseliş gösterdiğinde devre kesici çalıştırırlar. Bazı hisse senetlerinde daha güçlü yükselişler olduğunda yani günlük yükseliş yüzde 10’u aştığında devre kesici çalışır ve hisseler tavan görerek sürekli müzayede sistemine ara verirler. Bunlar en çok kazandıran borsa hisseleri listesinde en üst sırada yer alırlar. Tersi durumda ise bazı hisselerde aşırı düşüş gözlendiğinde taban görülür ve hisseler devre kesiciye girer. Bunlar d en çok düşüş yaşayan borsa hisseleri listesinde görünürler. En iyi borsa hisseleri ise günlük düzenli hareketler kaydederler. Genellikle en yüksek işlem hacmine sahip borsa hisseleri listesinde yer alırlar. Hisselerdeki yükseliş arayışı özellikle yeni yatırımcılar için borsa nedir öğrenerek başlamalıdır. Daha sonra hisse senedi yatırımında kazançlar maksimum seviyeye taşınmaya çalışılmalıdır.

 • Kaç tane hisse senedi alınmalı?

  Hisse senedi işlemlerine yeni başlayan bir yatırımcı için sıklıkla merak edilen sorular vardır. Kaç tane hisse sened alınmalı sorusu da bunlardan birisidir. Ancak bu soruya belli bir cevap verilemez. Çünkü bu her yatırımcı için farklıdır. Her yatırımcı risk - kazanç toleransına göre bir portföy oluşturur. Dolayısıyla portföyde yer alacak hisse sayısı tamamen yatırımcıya özel bir durumdur. Borsa İstanbul hisseleri arasından yapılacak seçimler sırasında yatırımcının kendi tercihlerine göre portföy oluşturulur. Elbette bu işlemde en çok kazandıran borsa hisseleri ve en çok düşüş yaşayan borsa hisseleri listeleri belirleyici olur.

 • En çok kazandıran hisse senedi hangisi?

  Borsaya her giren yatırımcı en çok kazandıran hisse senetleri ile işlem yapmak ister. Ancak bu dönemsel olarak değişecek bir durumdur. Borsa gündem ve gelişmeleri, hisselerdeki kazançları değiştirmektedir. Acemi kişilerin öncelikle borsaya nasıl girilir öğrenmesi, hisse alım satımı hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Daha sonra borsa hisseleri takip edilmeli ve yükseliş beklentisine sahip olunanlar portföye eklenmelidir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.